Merhabalar efendim.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda yaşayan bir türüm. Bilimsel adım Nestor notabilis; ancak yakın dostlarım bana Kea der.

Yaklaşık olarak boyum 48 cm’dir. Genellikle türümüzün erkekleri daha uzundur. Ağırlığım ise 922-1000 gr arasında değişkenlik gösterir.

Oldukça meraklı bir Alpin papağanıyım. Kırmızı- kahverengi ile zeytin yeşili tüylerimle tüm dikkatleri üzerime toplamayı başarabilirim.

Çoğunlukla yüksek rakımlı orman ve Alpin havzalarında yaşasam da yuvamı kıyı ovalarda bulunan orman içindeki deliklerde, kütüklerin altında ve kayalık kenarlarında yaparım.

3 yaşına geldiğim de yuva kurmak için hazırım demektir. Dişilerimiz, dört yumurta dünyaya getirir. Kuluçka dönemi boyunca erkek olan türümüz dişiyi beslemek zorundadır. Bu süreç, yaklaşık olarak 4 hafta sürer. Yavru türümüz büyüyene kadar aile olarak hep bir arada yaşarız.

Oldukça zeki ve meraklı bir tür olarak bilinirim. Bununla birlikte sert koşullara dayanabilecek bir mekanizmaya sahibim. Göçebe yaşam tarzı bana göre değil. Ortalama 12 yıl yaşayabiliyorum. Bilinen en yaşlı bireyimiz 22 yıl yaşamıştır.

Çoğunlukla çilek ve filizleri ile beslenirim. Tabi çöplük ve kayak alanlarında da beslendiğim görülür. Koyunlara verdiğimiz bedensel tahribattan dolayı-deri altlarında bulunan yağlı bölgeyi tüketmeyi sevmek gibi bir huyumuz var da.- 1970 yılında 150.000’ den fazla kardeşim bir ödül karşılığında hunharca katledildi.

Vahşi doğada sayılarımız 1000-5000 arasındadır. Ciddi tehlike altında olduğumuz için sizin türünüzdeki dostlarımız tarafından 1986 yılında tam koruma altına alındık.

İklim değişikliği, yaşam alanımızda oluşan tahribat ve bir dönem koyunlara verdiğimiz zarardan dolayı öldürülmemiz neslimizin tehlike altına girmesindeki en önemli etkenlerdir. Ayrıca bazı yırtıcı memelilerin saldırısı ve araba kazaları da ölüm nedenlerimiz arasındadır. Doğum oranlarında %2‘lik bir başarıyla neslimizi sürdürmeye çalışmak inanın çok zor.

Hazırlarken her türlü itinayı göstermeyi ihmal etmeyen ve siz değerli yeni dostlarla tanışmamı sağlayan ‘’Çalı Kuşu’’ na ayrıca teşekkür ederim. Sizde bizimle ilgili görüşlerinizi arz etme inceliği arz ederseniz çok sevinirim 🙂

Zekamı merak edenlere buyurun kanıtım!

10
like
86
love
5
haha
7
wow
1
sad
0
angry
24 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
25 Yorum yazarları
Melisa AvciSinan ParlakAdil Beraat TüyReha KarakayaMustafa Asım ATA Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mustafa
Üye

çok güzel bir yazıydı teşekkürler

okan88
Yazar

Senin gibi güzel bir canlıyla tanışmamıza vesile olduğu için asıl biz teşekkür ederiz çalı kuşuna. Saolsun bu serisi sayesinde senin gibi güzel canlıların varlığından haberdar oluyoruz umarım olmaya da devam edeceğiz.

Nihan Aysima Kara
Üye

Zamanında 150.000 tanesi öldürülüyor. Şu an en fazla 5.000 tane var. Gerçekten çok yazık.

Melisa Avci
Yazar

Görseler inanılmaz kaliteli kuşların zerafeti de muazzam

Sinan Parlak
Üye

acayip bi kuş.Allah neler yaratıyor