Vücudumuzdaki postür bozukluğu günlük hayatta fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumsuz yönde etkileyen önemli faktörlerden birisidir.

Ailesel faktörler, yapısal bozukluklar ve davranışlar duruş bozukluklarına neden olan etkenlerdir.

İnsan vücudu normalde yandan bakıldığında sırtı hafif kambur ve beli hafif çukur yapıdadır. Bu eğriliklerin çeşitli nedenlerle artması veya azalması duruş bozukluğuna ve ağrıya yol açabilmektedir.

Postür Bozukluğu Nedenleri

Postür bozuklukları doğuştan kalıtsal yani aileden gelen veya farklı bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelebilir. Bu tür postür bozuklukları tıbbi tedavi ile düzeltilebilir.

Yaşam ve çalışma alışkanlıklarından doğan duruş bozuklukları ise sonradan oluşacağı gibi tıbbi tedaviye gerek duymadan alışkanlıkları değiştirerek ve bazı egzersizler ile düzeltilebilirler.

Duruş bozukluğu genel olarak çalışma sırasında sürekli tekrarlanan hareketler sonucu ortaya çıkar. Ayrıca bilgisayarla yapılan işlerde sürekli oturarak çalışmak, şoförlük, kitap üzerine eğilmek, çocukların okulda kendi boylarına uygun olmayan okul sıralarında oturması, çok küçük yaşlardan itibaren ağır sırt çantası taşımak gibi alışkanlıklar da duruş bozukluklarına neden olabilirler.

Aşağıdaki etkenler de duruş bozukluğu sebebi olarak düşünülebilir;

⇒ Sağlıklı duruş konusunda eğitim eksikliği,

⇒ Hareketsiz, durağan yaşam tarzı

⇒ Vücut kondisyonunun düşük olması, formda olmamak

⇒ Kas kuvvetinin az olması, kas gerginlikleri

⇒ Kas, sinir veya kemik hastalıkları

⇒ Psikolojik etkenler, kaygı bozuklukları

Postür bozukluğunun en önemli belirtisi sürekli vücut ağrılarıdır. Postür bozukluğu en çok bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olur. Postür bozukluğunun en genel belirtileri şunlardır;

⇒ Omuz ve kol ağrıları

⇒ Bacak, diz veya ayak bileği ağrısı

⇒ El veya ayak bileklerinde ağrı

⇒ Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik, nedensiz yorgunluk

⇒ Baş ağrısı

⇒ Kas ve bağ dokuların gerilmesi, gerginlik

⇒ Sinir sıkışmaları

⇒ Kambur durmak

⇒ Omuzların düşük olması, öne doğru salınmış olması, başın dik olmaması,

⇒ Oturup kalkma veya hafif ağırlıkları kaldırırken zorlanma

⇒ Özgüven eksikliği

⇒ Yürürken veya ayakta dururken dizlerin bükük olması

⇒ Kürek kemikleri çok geride yürümek, bu nedenle bel çukurunun artması, göbek ve kalçanın öne çıkması

Postür Bozukluğu Düzeltme Yöntemleri

Düzenli Spor Yapmak

Duruş bozukluğu nedeniyle oluşabilen omurga eğriliği gibi vücut rahatsızlıklarını ileri yaşlarda düzeltmek zordur. Bu yüzden çocukların erken yaşlarda sporla tanıştırılması gerekir. Spor, kasları güçlendirdiği için vücudun dik durmasını kolaylaştırır.

Doğru Duruş Şeklini Öğrenmek

Doğru duruş, öğrenilerek alışkanlık haline getirilebilir. Ancak yaptığımız her aktivite için doğru duruş şekli farklıdır. Örneğin otururken, bilgisayar ile çalışırken, yürürken, yük taşırken veya yatarken farklı şekillerde durmamız gerekir. Tüm bu duruş tiplerini öğrenip alışkanlık haline getirmek duruş bozuklarını önlemenin en etkili yoludur.

Çalışma Alışkanlıklarını Değiştirmek

Postür bozukluklarının temelinde ofiste, masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler veya ergonomi kurallarına uyulmayan çalışma koşulları yatar. Çalışma alanındaki masa ve sandalyenin kişinin vücut yapısına uygun olması yani ergonomik olması şarttır.

Ofiste oturarak yapılan işlerde dizlerin 90 derece açı ile kıvrılarak yere değmesi, sırtın dizlerle oluşturduğu açının ise yine 90 derece olması gerekir. Kollar da rahatça masanın üstüne konulabilmelidir. Eğer koltuk kolçaklı olursa, kişinin duruşu daha rahat olur. En önemli etken ise aynı pozisyonda çok uzun süre kalmamaktır.

Duruş bozukluklarını etkileyen bir başka çalışma şekli de yük taşıma işleridir.

Düzenli Uyku ve Dinlenmek

Beden gücüyle çalışanlar için duruş bozukluğunun düzeltilmesi çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bozukluklar, ağrılara ve kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir. Örneğin ağır yük taşıyan insanların düzenli spor yapması mümkün olmayabilir, bu nedenle sağlıklı duruş için birtakım düzenlemeler yapılması gerekir. İşverenlerin çalışma saatlerini bu fikre göre düzenlemesiyle, beden gücüyle çalışan kişiler iş dışında, bir yere gidip uzun saatler oturmak yerine, uzanarak dinlenebilir.

Vücudun ertesi güne hazırlanması için kişinin düzenli uyuması şarttır. Fakat 10-12 saat uyumak, kaliteli uyku anlamına gelmez. Kas fizyolojisi açısından kasların yeniden tamir edilebilmesi için düzenli ve yeterli uykunun yeri ayrıdır. Ancak burada yatış pozisyonu da önem taşır. Kişinin, kaslarını yormayacak şekilde uyuması gerekir. Gevşemesi gereken kasınızı yoracak bir şekilde, örneğin kolunuzu başınızın altından geçirerek yatarsanız, duruş bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca baş ile omuz arasındaki yüksekliği dolduracak bir yastık kullanılması önerilir.

28
like
5
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
35 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
34 Yorum yazarları
Taha avcıBuğra Mert Ataşİlkay BozkuşGülsüm ApişMelih Şahin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Boyun ağrısı çekenleri çok iyi anlıyorum. Düzenli egzersizler yaparak mücadele etmeye çalışıyorum ben de. Tabi doktorun dikkat etmem gerektiği hususlara da elimden geldiğince. Bir yıllık sıkı bir eğitim sonrası tanışmış olduğum boyun düzleşmesi rahatsızlığımla artık ayrılmaz bir bütün olduk. Dikkat etmeye çalışıyorum; ancak istikrar sağlamak gerçekten çok güç. Emeğinize sağlık unutmaya yüz tutan bazı kurallarımı hatırlatan faydalı bir yazı oldu. Emeğinize sağlık efendim

Taha avcı
Üye

Mekik çekmek duruş bozukluğunu engeller

Buğra Mert Ataş
Üye

bayıldım.

İlkay Bozkuş
Yazar

Masa başı çalışanlar için güzel bilgiler.

Gülsüm Apiş
Üye

Özellikle de ergenliğe girmiş kızlarda göğüslerin büyümesi ile utanma duygusuyla saklanma kambur durma eğilimi çok vardı çevremde de.Tesekkürler bu faydalı bilgiler için.