Mammillaria herrerae (Golf Topu),  küçük bir golf topu gibi görünen  bu gösterişli kaktüs ilk olarak 1931 yılında Werderman tarafından keşfedilmiştir. Meksika’nın Queretaro bölgesinde çok küçük bir alan için alanda gözlemlenen endemik bir bitkidir.

Deniz seviyesinde yaklaşık olarak 1300-2500 metre yükseklikte gözlemlenen bu gösterişli bitki tabanda tek başına bazen de kümeler şeklinde büyür. Yarı Çöl bodurunda eğimli kalkerli kaya üzerinde ve açık alanlarda yetişir. Ortalama ömürleri 7 yıldır.

Uzunluğu 8 cm’ ye kadar uzayabilen gelişim süreci oldukça yavaş 1,5 mm boyunda 100 kadar bazen daha fazla eşit olmayan, aralıklı, sert beyaz ve gri dikenleri yanı sıra; soluk pembe ve mor 20-25 mm uzunluğunda görenleri hayran bırakan çiçekleri vardır.

En dikkat çeken özelliğine gelirsek, hepinizde hayranlık ve hayret uyandıran bu kaktüsün dikenleri, güneş için adeta paratoner hükmündedir. Öyle ki bu dikenler Golf Topu bitkisinin güneşe maruz kalmasını azaltır ve kaktüs gövdesinin yanında bir hava tabakasını yakalayarak bitkiye fayda sağlar. Bu durum bitkinin yaz aylarında soğumasına, kış aylarında ise sıcak kalmasına yardımcı olur.

Nisan ve Mayıs aylarında 5 ile 7 yaşlarındayken çiçeklenme gözlemlenir ve çiçeklerin çapları 3 cm ye kadar ulaşır. Ayrıca bu güzel bitkinin tohumları da kahverengidir.

Mammillaria herrerae, küçük menzili ve yasadışı toplama nedeniyle devam eden düşüşten dolayı Kritik Tehlike Altındadır. Son yirmi yılda popülasyonun %95 oaranında azaldığı.430 adetken 50 adete düştüğü gözlemlenmiştir.

Bilinen diğer adları Chilita herrerae, Escobariopsis herrerae, Neo Mammillaria herrerae yan sıra bilimsel adı da Mammillaria solisioides’ dir.

29
like
73
love
7
haha
78
wow
5
sad
11
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
BahareylulNasibe AvcıMurat SiyliyellowredZeynep Ece Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Dost
Üye

Çok harika görünüyor gerçekten Rabbim ne güzellikler yaratıyor.Emeğine sağlık.Yazılarının devamını bekliyorum merakla.

Nasibe Avcı
Üye

Muazzam görüntüleri var.Rabbimize ne kadar sukretsek az.size de teşekkürler efendim

ziya
Üye

Çiçek büyütmeyi çok seven biri olarak evinde olmasını isterdim. Gerçekten huzur veren bir güzelliği var.

Murat Siyli
Yazar

Önce golf öğreneyim de

yellowred
Yazar

Muazzam bir güzellik