Erkek daha ilk gecesinde gelinle hastaneye giderler . Erkeğin bekareti bozulmuş. Kadın onu suçluyor. Kadın ona kızıyor. Kadın diyorum. Onu şuçlayan  kadın.  Dünyanın bir saniyelik böyle olduğunu düşündüm. O zaman dünya hepimizin olacaktı. Ama…

      Bir kadınım ben. Küçük kardeşime, babama, yani erkek olan her şeye hizmetkarım ben. Üniversite bitirmiş bir kadınım ben. Ne kadar da hayretlediniz. Bakmayın öyle kadın üniversite okusa da yine kadın demeyin. Bırakın açalım kanatlarımızı bırakın hiç şüphesiz  gece bile sokaklar kadın görmeye alışık olsun.

        Saklıyım ben öyle daha mı değerliymişim. ben zaten kendime değerim. ben niye size yaranıyorum. Efendi bir kadın mı? kadın çok konuşmamalı mı?

       Ben bir erkek doğurdum. Seni doğurdum. Annenim ben. Ben bir kadınım indir elini çocuğum.

              Bileği güçlü, adam gibi adam. Erkek olmanız yetmiyormuş gibi daha da güçlü sıfatlarlarla çoğunuz kendinizi, hiç yakışmayacak bir prens tahtına oturttunuz. Kadın da zamanla sizi çok değerli gördü. Bu sefer babanın oğullarını terk ettiği yerde anneler sahiplendi ve o hükümdarlığın bozulmaması için ellerinden gelenleri yaptılar.Biz kadınlar da suçluyduk. Değiştiremedik.

        Erkek çalışınca tüm herkes vezir oldu . Kadın yorulunca fark etmedi. Kimse de fark etmedi. Hem çalışıp hem ev hanımı hem de yine aynı erkek nesil ve kız  çocuğa baktı. Yoruldu ama sizin kadar kimse söylenmedi.

        Bir oğul o var kızım! Ona kız kardeşlerine davrandığından daha dikkatli davran! Niye anne diyorum ;

    -Siz bir gün gideceksiniz kızım, siz birer yabancı olacaksınız kızım. Onlar bize bakacak…

     Kendinizi elden ayaktan düşecek ve bakıma muhtaç biri olacak bir ihtiyaca koydunuz. Onlar birer erkekti biz ise kızlardık. Bir grup gibi hepsi aynı ve hepsi suçlu gibi.

      Erkek kardeşlerimize verdiğimiz nasihatı  onlarla tartışıyor ve onları kırıyoruz zannettiniz.  Kızım rahat bırak kardeşini!

        İki kahkaha arasında biri erkek biri kadın olan kadını hor gördünüz. kadın milleti böyle güler mi hiç A.A.A!

         Kadınlar önden . Yapmayın beyler yapmayın haydi hep beraber kapıdan geçelim. Niye biri önce olmalı ki?  Eşlerinizi şikayet ederken ve eşinizi  “kadınlar böyledir ” kalıbına sokarken de aynı nezakete sahip olduğunuzu düşündünüz muhtemelen.

         Bir canlı ve en önemlisi  “düşünebilen “bir varlıksınız buyrun düşünün. Bir kere. Uzunca.

41
like
14
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
42 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
39 Yorum yazarları
İlhan DemircanRukiye kayaEMRULLAH ACABEYDEHA KARAKAYAİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yellowred
Yazar

”Kadın insandır, erkek insanoğlu”

Çalı Kuşu
Yazar

Bir kadın ayrıcalık beklemez. İnsân olduğunu anlayabileceği aynalar ister baktığı her insânda. Tüm sıfatlardan uzaklaşmış, ”adâlet” kavramıyla rûh bulan cânlar, cânânlar olabilmek temennisiyle… Emeğinize sağlık efendim

DEHA KARAKAYA
Üye

Herşeyi iyileştirir en çokta kalpleri.

Samet Erdogan
Üye

Cok anlamli yazi

Triskacocu
Yazar

Güzel bir yazı eline sağlık