Elinde ne iş varsa Kaldiden tut kırk yıla uzanan bu muazzam hikayeleri okumalısın…Etiyopyadan  uzanan muazzam lezzet kahve!Sevmeyen insan az denilecek kadar azdır.Kahve” kelimesi eski Arapçada “qahwah” kelimesinden gelmektedir. İlk ticari kahve alışverişi Arabistanda başlamıştır.

Kahve” kelimesi eski Arapçada “qahwah” kelimesinden gelmektedir. Kahve” kelimesi eski Arapçada “qahwah” kelimesinden gelmektedir. 

Kaldi Efsanesi

Her şeyi belki de bu efsaneye borçluyuzdur?575-850 yılları arasında geçen bu olay Kaldi adındaki bir keçi çobanı keçilerinin bir ağacın meyvelerini yedikten sonra neşeli,zıpır ve heyecanlı hallerini görür.Kaldi bu ağacın meyvelerini toplar ve köyündeki dervişlere götürür.Dervişler bu meyvelerin bir işe yaramayacağını düşünerek meyveleri ateşe atar.Işte her şey bu can alıcı noktada başlar.Ateşe atılan meyveler tüm her yeri muazzam kahve kokusuna bırakır.Ilham veren bu kokuyla Kaldi ve dervişler bununla bir içecek hazırlamaya karar verirler.Önce ateşe atılan kahve daha sonra özüne bırakması için suda bekletilir.Bu zamana kadar uzanan kahvenin rivayeti böyledir.

40 Yıllık Kahve

Peki bir kahvenin kırk yıl nasıl hatrı olur ki?

Eski yıllarda kahve yapıp satan, kahvehane işleten bir bilge zat varmış. Hertürlü insan bu zat’ın yanına gelir-dertleşir, sohbet eder, nasihat alırmış.Ogün kahvehaneye bir yeniçeri girer ve “herkese benden bir fincan kahve” der. Lakin içerde yalnız başına oturan Rum gemi kaptanına vermemesini söyler.Kahveci herkese yeniçerinin ikramı olan kahveleri dağıttıktan sonra kendineve Rum gemi kaptanına iki fincan kahve daha yapar. Rum gemi kaptanınınyanına oturup kahvesini ikram eder. Yeniçeri bu durumu görür ve “ben sana ona kahve ikram etmeyeceksin demedim mi” der. Bizim zat ise yeniçeriye “bu benden ikramdır” der.

Aradan 40 yıl geçmiş, Sisam Adası’nda Rumların büyükçe bir isyanı çıkmış.Rumlar bir şekilde bizim bu kahveciyi de ellerine geçirmiş ve -esirleripazarda sattıkları için- bizim zat’ı da satılığa çıkarmışlar. Bir Rum almışbizim kahveciyi ve ıssız bir yere götürmüş. “Sen beni tanımadın; ama ben senin 40 yıl önce bana ikram ettiğin kahveyi unutmadım” demiş ve onu serbest bırakmış.

6
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Can canGülsüm ApişEren YeniEnesMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Kokusunu kendinden daha çok seviyorum. Hikayesini öğrenmiş olmak da ayrıcalık tabi. Emeğinize sağlık efendim

Can can
Üye

vermemesini söyler.Kahveci herkese yeniçerinin ikramı olan kahveleri dağıttıktan sonra kendineve Rum gemi kaptanına iki fincan kahve daha yapar. Rum gemi kaptanınınyanına oturup kahvesini ikram eder. Yeniçeri bu durumu

Gülsüm Apiş
Üye

Ne kadar yararı kadar zararı da konuşulsa da, iyi ki kahve var. Ve iyi ki kahve eşliğinde sohbet edecek eş dost var.

Eren Yeni
Üye

Kahve iyiki bulunmuş çünkü içmeyi çok severim.

Enes
Üye

Cok beğendim