Gökadamızın merkezinde, Samanyolunun yörüngesindeki her şeyin merkezinde süper kütleli kara delik Sagittarius A* yer alır. Daha önce bu canavar kara delik hakkında yazdığım yazılara buradan ulaşabilirsiniz. Sadece 25.640 ışıkyılı uzaklıkta olmasına rağmen onu hiç görmedik.

Biliyorsunuz aslında hiçbir kara deliği göremiyoruz. Malum bu cisimler ışığın bile kaçamayacağı canavarlar. Fakat son yıllarda, astronomlar ve astrofizikçiler Sagittarius A* etrafındaki alanı yoğun olarak inceliyorlardı. Şimdi bir ekip 3D sanal gerçeklik simülasyonunu oluşturmak için bu alan zenginliğini kullandı. 3 boyutlu kodların artan gücü bilim insanlarının fiziksel etkileri giderek daha fazla eklemlemelerine olanak sağladı.

Görüntüler büyüleyici değil mi? Kara deliğin etrafında dönen bir sürü toz ve gaz. Bazıları kara deliğin yer çekimine yakalanıp sonsuza dek kaybolduğu nesneye düşecek. (Kayboldukları ne malum demeyin. Tekillik olay ufkunun dışında kalmıyor. Çıplak tekillik bizim evrenimizde yasak. Başka evrenlerin fiziki yasaları bunu destekliyorsa haber verirsiniz.) Bazıları ise kara deliğin manyetik alan çizgilerinde yer edinecek. Gördüğünüz ışık kaybolan maddeden geliyor. Madde aşırı ağır koşullar nedeniyle ışıldamaya başlayan bir plazma haline gelir. Bu ışık, daha sonra saptırılır ve deforme olur.

Daha önce de kara deliğin etrafındaki alanın nasıl görünebileceğine dair birkaç simülasyon yapılmıştır. En ünlüsü, muhtemelen Interstellar (Yıldızlararası) filminden Gargantua’dır (kara deliğin adı) Artık elimizdeki veriler sayesinde, serin görseller için bilimsel doğruluğun feda edildiğini görebiliyoruz. Yine de muhteşem bir film olduğunu kimse inkar edemez.

Yakında çok yakında daha fazla şey öğreneceğiz. Takipte kalın.

Sevgiler.

17
like
6
love
0
haha
7
wow
0
sad
1
angry
18 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Taha avcısemih09xdHalilCanGizem BademCem Doğan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dogus onat
Üye

uzaya merakımdan baktım iyikide bakmısım

mustafa
Üye

Süpermiş bayıldım.

Taha avcı
Üye

Kesinlik değeri nedir?

semih09xd
Üye

Görüntü çok iyi değilmi sizcede ?

HalilCan
Üye

“Vay be uzay neymiş böyle” diyebileceğimiz bildiler vermişsin eline sağlık