Merhaba Popzingo ailesi 🙂 ilk yazımı yayınlıyorum ve heyecanlıyım, umarım beğenirsiniz.

Böyle güzel bir uygulamanın bir parçası olmak gurur verici =)

Lekeliler – Sarah Dalton

Çok fazla bilinmeyen bir serinin ilk kitabi Lekeliler.

Günümüzden yıllar sonra Genetik Geliştirme Bakanlığı mükemmel klonlar oluşturur. En güzel, en yakışıklı, en etkileyici insanlar ortaya çıkar. Sonra bu gittikçe artar ve gerçek insanları genleri değersiz bir Lekeli olarak ilan ederler. Dünyayı mükemmel klonlar ele geçirir.

İnsanları değersiz gördükten sonra çok daha iğrenç şeyler yaparlar. Gerçek insanların eğitim hakkını, çocuk doğurma hakkını , aile kurma hakkını ellerinden alırlar. Kısacası onları belli bir yaşa gelince kısırlaştırıp akli dengelerini de bozarlar ve normal yaşama hakları olmaz.

Labaratuvarda üretilen klonlar, doğal insanları hizmetçi olarak görür ve kullanır. Çok ilginç bir olay cidden. Şu anda dünyada klon yapmak her ülke tarafından yasak ama böyle bir şey olsaydı tıpkı bu kitaptaki gibi olurduk biz insanlar. Okurken hep kendimi o dünyada hissettim ve iğrendim böylebir zihniyetten. Her şey yapay ve sahte. Yapay ve sahte olan güzellikler  doğal güzelliğin önüne geçmekle kalmayıp onu esir ediyorlar.

Mina Hart da Lekeli bir kız. Babası ile yeni bir yere taşınıyorlar. İlk defa arkadaş buluyor. Angela diye birisi ve onun üvey kardeşi Daniel. Üstelik yeni okuluna gelir gelmez dikkatleri üzerine çekiyor. Mina ezilmeyi istemeyen hakkını aramak isteyen biri ama kanunlar izin vermiyor buna ve o da mecburen susup hizmetçilik yapıyor. Sebastian diye bir klon Mina’nın çevresinde geziniyor. Aşk üçgenlerini hiç sevmem ve bu kitapta biraz vardı. 2.kitabı kayıplarda bu durum azalmaya başladı tabii. Bu durumu yok sayarsak sevdiğim bir kitap oldu.

Mina’nin herkesten gizlediği bir sırrı var. Babası biliyor sadece. Ama sonradan arkadaşları da öğreniyor. Süper gücü var ama ne olduğunu demeyim. Kayıplar kitabında bu güçlerle alakalı çok daha fazla şey öğreniyoruz. O kısımlar güzeldi.

Mina, Angela, Daniel kitabın sonlarına doğru yaptıkları bir şey yüzünden cezalandırılacaklarını fark edince Klanlar diye bir bağımsız bölgeye kaçmaya çalışırlar. Klanlar’ı bilen fazla kişi yoktur. Hem orayı bulmaya çalışırlar hem de peşlerindeki katil klonlardan kurtulmaya…

Kitap güzeldi sürükleyiciydi. Kayıplar kitabını da okudum. Son kitabı Özgürler i daha okuyamadım. Fazla bilinmeyen ama güzel vakit geçirebileceğiniz distopik bir seri arıyorsanız tam size göre Lekeliler serisi.

Kitabın isimleri konularıyla çok uygun. Kapak resimleri de etkileyici.

Günümüzde robotlar yapılmaya başladı ve yakında hissedebilen bir robot dahi yapılabilir. Belki de insanları robotlar yönetecek. Bu durumdan korkmaya başladım. Robot olmasa dahi bağımsız okyanus adalarında üretilen mükemmel klonlar da dünyayı ele geçirebilir. İnsanlar bunları niye yapmak ister anlamıyorum. Her şeyin doğalı en iyisiyken neden yapaylık ilgi çekici gelir ki?

Kitap boyunca bunu düşündüm cidden. Mina gibilerinin hiç hakkı kalmamış. İnsan gibi olamıyorlar özgür davranamıyorlar. Böyle bir dünyada asla yaşamak istemem. Çünkü insan demek özgürlük demek. Herkesin kişisel özgürlüğü var. Sevdiği seçmediği şeyler var. Hayalleri hedefleri var.

Dilerim ki hiçbir zaman böyle esir olduğumuz bir hayata mahkum olmayalım.

12
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Melisa AvciCanan DemirbaşReha KarakayayellowredMurat tekneci Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melisa Avci
Yazar

Okudugum kadariyla Merak uyandıran bir kitaba yazıyor

Canan Demirbaş
Üye

İlk yazı başarılı bence

Reha Karakaya
Yazar

İlk defa duydum. Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

yellowred
Yazar

Okumayanlara bu seriyi ben de tavsiye ederim.

Murat tekneci
Yazar

👍