Bu kuşkusuz yüzyılın işi!

2012’de, Instagram sadece iki yaşındayken, 30 milyon üyesi vardı. Facebook, bir milyar dolar karşılığında Instagram’ı satın alarak potansiyel bir rakibi öldürdü. Altı yıl sonra bir Çarşamba günü, fotoğraf ve video paylaşım platformu, ayda bir milyar kullanıcıyı aştığını duyurdu. Mark Zuckerberg’in zengin kulübünde bu sosyal medya platformları var: Facebook, WhatsApp, Messenger ve şimdi Instagram.

Bir milyar kullanıcısı ve 13-34 yaş arasında yüksek popülaritesi olan Instagram, şimdi IGTV lansmanı ile YouTube’a saldırmak istiyor.

“Video İzleme Şekli Değişti”

“Kare fotoğraflarla başladık ve sonra 2013 yılında videoyu başlattık. O zamandan beri, video formatları patladı” diyerek devam ediyor platformun patronu ve kurucularından Kevin Systrom, “videonun izlediği yol değişti”

EMarketer’e göre, 181,7 milyon Amerikalı bu yıl en az ayda bir kez, geçen seneye nazaran % 6.1 artışla video izleyecek. Ve özellikle bu alışkanlıkların değişiminin vektörü olan gençler, geleneksel medya ve eğlence sektöründe büyük bir karışıklığa neden olan teknoloji devleri tarafından; Facebook’tan Google’a, Amazon’dan Netflix’e daha farklı fırsatlarla tehdit edilecekler.

Systrom, “Gençler artık daha az televizyon izliyorlar, onlar çevrimiçi içerik oluşturucuların videolarına daha çok ilgi gösterip, onların oluşturdukları içerikleri izliyorlar.” diyerek, markaların veya internet yıldızlarının, profesyonellerin ya da amatörlerin videolarının başarısına işaret ediyor.

IGTV’deki Kanallar

Bu çok para getiren uygulama için daha fazla harekete geçilmeye karar verildi ve Instagram, Çarşamba günü tüm kullanıcıların 10 dakikaya kadar video yayınlamalarına olanak tanıyan IGTV adlı ayrı bir uygulama başlattı. Şu ana kadar çok sayıda “içerik oluşturucuya” sahip. Ayrıca bazı aboneler çektikleri videolarda bir saate kadar çıkabiliyorlar.

Uygulama bağımsız olarak veya doğrudan Instagram’dan erişim sağlayabiliyor, tıpkı YouTube gibi. IGTV, kullanıcıların favori “içerik oluşturucularının” videolarını bulabileceği gibi, sık arama yaptığı konulara göre “kanallar” sunacak.

Mobil cihazlar için tasarlanan IGTV, videoları dikey biçimde sunar ve akıllı telefonun tüm ekranını kaplar, yani telefonunuzu yan çevirmenize gerek kalmaz. Ve şunu da bilmelisiniz ki, IGTV reklam sunmuyorsa altında yatan bu fikrin amacı, abone sayısını arttırmak ve uygulamadaki etkileşimleri güçlendirmektir.

Kaynak

9
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Musa PakNasibe Avcıahmet çetinMaydoganyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
lale
Üye

üyelik arttıkça reklamalara boğulurmu burası da acaba

demir.demirgil
Üye

Tabi Youtube Google şirketinin elinde olunca Mark Zuckerberg yıldırma politikası izletmeyi deniyor olabilir ancak youtube’un kendi kitlesini koruyacağını düşünüyorum.

mustafa
Üye

Proje üzerine proje geliyor bu ABD şirketlerinden bizimkiler de ancak yatsınlar bizim teknoloji şirketlerimiz. Artık modern dünyanın para şirketleri teknoloji şirketleri ne zaman anlayacak bizim firmalarımız da teknoloji atağına kalkacaklar.

okan88
Yazar

YouTube’a rakip olmak herkesin harcı değil. İşleri zor.

hayal
Üye

Sosyal medyada uyuşmuş gibi anlamsız videolara kapılıp gitmemiz için bir proje daha..