Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlere bir sanat harikasından bahsedeceğim. Öyle büyük bir emek verilerek, öyle adım adım tasarlanmış bir proje ki bu hepinizin beğenisini kazanacağından oldukça eminim. İşte karşınızdaaa Marble Machine. Wintergatan tarafından tasarlanan ve dünya çapında oldukça büyük beğeni toplayan bu makinenin en önemli özelliği tamamının 2000 demir bilye ve çeşitli düzeneklerden oluşması. Yalnızca misketler kullanılarak nasıl bir müzik elde edilebilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz ama yazının sonuna koyacağım videoda göreceksiniz ki olmuş. Çok da güzel olmuş.

Bu projeyi ilk olarak tasarlayan, tüm aşamalarında çalışan ve en son klip çekilirken de karşımızda göreceğimiz sanatçı Martin Molin. Sanatçı en ufak parçaların bile yerleştirilmesinde titizlikle saatlerce uğraşmış. Böylesine büyük bir emek sonucunda ortaya çıkan sonuç da muhteşem olmuş. Müzik kutularını hiç açıp baktınız mı bilmiyorum ama genel olarak çalınan parçanın ritmini oluşturan melodi işte o tarz bir düzenekle oluşturuluyor.

Klibi izlerseniz sürekli dönen kocaman bir çark olduğunu göreceksiniz. Yine klibin sonlarına doğru göreceğiniz başka bölümler de olacak. Mesela bir vibrafon, bir gitar göreceksiniz. Bilyeler vibrafona her düştüğünde farklı bir nota çıkarıyorlar. Yani birden çok enstrümandan oluşan özgün bir enstrümandan bahsediyoruz burada.

Yapımı tam olarak 16 ay süren bu sanat harikasının parçalara ayrılması yalnızca iki saat sürüyor. Şu anda bu kıymetli enstrüman Utrecht’te Spielklook Müzesi’nde sergileniyor. Sanatçı şöyle diyor: “Bilyeler aynı su gibi davranıyor.Suyun doğası her şeyi kırıp geçiriyor, onun karşısında hiç bir şey duramıyor. 100 bin yıl sonra bile su hala bir kaya üzerinde delik açabiliyor. İşte bilyeler de böyle davranıyor.

Ne kadar onları eğitmeye çalışsam da asla işe yaramıyor. Onlar sadece akıp gidiyor. Sürekli düzenleme yapmak zorundayım ve kaçan bilyeleri doğru sesi vermeleri için düzeltmeliyim. ” Tam iki ayını sadece bu projeyi tasarlamak için harcayan Molin ” Tasarımımın boyutlarını 3D programda hazırladım.” dedi. Makine 80 cm’lik bir küptü ilk inşa edildiğinde.”

” Dijital müzik yeterince güzel olsa da bundan öncesinde de programlanabilen müzik enstrümanları çok fantastikti. Çan kuleleri ve kilise kulelerinde çalan melodi de aynı bizim bilye makinemizdeki gibi bir programlanmış bir silindire sahipti. “ diye de belirtiyor sevgili sanatçımız. Yeni makineler yapmak konusunda kararlı olan sanatçımızın şimdiki hedefi daha küçük müzik enstrümanları yapabilmek. Şu an bu konu üzerine çalışmalar yaptığını ve yeni çalışmalarının daha kısa bir sürede tamamlanabileceğini belirtti.

İşte  bugünkü sanat harikamızın da hikayesi böyleydi.Buyurun PopzPuan değerlendirmesi yapalım hep birlikte.Benim bu makine için puanım 9/10 Popz. Eğer küçük boyutları da yapılabilirse o zaman puanım 10/10 olacak 🙂 Sizler bu sanat harikasına kaç Popz verirsiniz sevgili popzingiller ? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın 🙂

Bu sanat harikasının ortaya çıkardığı muhteşem parçayı dinlemek için:

(MERAKLISINA)  BONUS: Yapım aşamalarını anlatan videolara göz atmak isterseniz :

7
like
4
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Reha KarakayaRafael kangarliyellowredTriskacocuSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Samimi üslubundan mıdır bilmem amma severek okuduğum yazarlardansın Aycan bil istedim.😉 Araştırma ruhun hep canlı kalması temennisiyle yine güzel bir çalışma emeğine sağlık. PopzPuanımız sizinle eş değer 9/10 efendim.

mustafa
Üye

Teşekkürler böyle farklı çalışmaları olan sanatçılar her zaman severim.Puanım 10/8

Sinan
Yönetici

Emek harcanmış bir sanat eseri, 8 Popz.

okan88
Yazar

Çok başarılı. Benden de 10 üzerinden 9.

Dost
Üye

Çok güzel gerçekten. Epey bi uğraşılmış enstuman üstünde.Puanım 9/10.
Sizinde emeğinize sağlık.