1. Bölüm:Yokluk

Hiç dertsiz tasasız bir sene geçirdiğiniz oldu mu? Kanaatimce olmadığını söyleyeceksiniz. Peki derdiniz neydi? Borcunuz mu vardı? Bir yakınınızı mı kaybettiniz? Sevgilinizden mi ayrıldınız? Eminim bunlardan biri veya bir benzeridir. Herkes için derdi ve sıkıntısı ona göre dünyanın en büyük derdi. Kendi sıkıntılarımızdan büyük sıkıntılar görünce “Şükretmek lazım ne dertler varmış” diyoruz. Ama kendimizi kandırmayalım. Bunu söyledikten sonra yine kendi derdimize dönüyoruz. Biraz bencil olduğumuz için dünyanın etrafımızda dönmesini istiyoruz. Özgür olmak istiyoruz. Hiç kimse bize karışmasın istiyoruz. Ancak sizce mutlak bir özgürlük mümkün mü? Değil. Savunduğunuz düşünce ne kadar doğru olursa olsun hiçbir zaman sabit kalmıyor. İster feminizmi savunun ister ataerkil sistemi. Sizin özgürlük anlayışınız evren için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Derdimiz ne olursa olsun evren için hiç bir önem taşımıyor. Hepimiz evrende ömrü kısa önemsiz zerreleriz. 

Böyle bir evreni keşfettikçe kendimizi önemsiz hissediyoruz. Çünkü hiç kimse gözyaşımızı görmüyor. Peki bu anlamsızlık ve sonsuzluk içerisinde var olmak mantıklı mı? Evet belki küçücük zerreleriz ancak felsefi olarak varız. Yaşıyoruz. Doğum ve ölümümüz arasındaki mesafeye hayat dedik. Ve bu hayata bir anlam yüklemeye çalıştık. Nesnel olamayacağımız için hepimize göre hayatın anlamı farklı oldu. Evrensel olan hiç bir şey yok aslında. Peki ne için yaşıyoruz? Yaşamı hak ediyor muyuz? Biz neyiz?

Bu soruları yazımın ikinci bölümünde şahsi düşüncelerimle cevaplayacağım. Kainatın en gereksiz ama yerine göre en gerekli düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Takipte kalın.

14
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Reha KarakayaMustafahayalturuncumaviÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hayal
Üye

Herkesin derdi kendine büyük işte..Yazının devamını merakla bekliyorum bende:)

Reha Karakaya
Yazar

Evren ne büyük bir yer ucu bucağı yok.

Mustafa
Üye

evrenle alakalı yazılardan sonra la oğlum işine bak evrende yerini bil diyorum 😀

turuncumavi
Üye

Merak içinde yazının devamını bekliyorum Ellerinizle sağlık

Çalı Kuşu
Yazar

”İnsan küçük bir kainat, kainat büyük bir insandır.” bakış açısı neticede.Ancak kainatın kitabının en anlamlı ve değerli kelimesi insandır efendim. Emeğinize sağlık