Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlerle biyonik bir mucize olan biyonik göz Argus II hakkında konuşacağız. Dünya çapında yaklaşık 40 milyon insan körlükten, 124 milyon insan da düşük görme yeteneği yani yüksek görme bozukluğundan muzdaripken araştırmacıların görme yeteneğini düzeltmek üzerine yeni yollar arayışında olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Bu arayışlar ve çalışmalar sonucunda biyonik gözler veya biyonik implantlar geliştiriliyor. (İmplant= Tedavi amacıyla bir vücut parçasının içine sert bir cisim nakledilmesi olayı)

Nedir Bu Biyonik Göz?

Biyonik göz bilimcilerin ortak bir amacı vardır: İşitsel engeli olan kişiler için geliştirilen Koklear implant benzeri bir teknolojiyi görme engelliler için geliştirmek ve onlara yeni bir dünya sunmak. (Koklear implant, iç kulakta meydana gelen sorunları gidermeye yarayan tıbbi bir cihazdır.) Her ne kadar aynı amaca sahip olsalar da her bilim insanının bunu geliştirmeye çalışma şekli farklıdır. Dahası, biyonik göz teknolojisi, işitme kaybı için koklear implantlara kıyasla oldukça yeni ve başlangıç aşamasındadır.Çeşitli biyonik göz implantları gelişmektedir, ülkemizde ilk kez 2015 yılında gerçekleştirilen biyonik göz ameliyatları başarıyla sonuçlanmıştır. Youtube’a “Biyonik göz Argus II” yazarsanız bir çok haber kanalının bu konuda yaptığı habere ulaşabilirsiniz.

Şu unutulmamalıdır ki : Biyonik göz, protez gözle aynı şey değildir.Protez gözler (“cam gözler” veya “yapay gözler” olarak da adlandırılır) travma, ağrı, şekil bozukluğu veya hastalığa bağlı olarak çıkarılması gereken bir gözün fiziksel yapısını ve görünümünü değiştirir. Diğer yandan biyonik göz implantları, mevcut göz yapıları içinde veya beyinde çalışır. Körlük için tek bir sebep olmadığı gibi, aynı şekilde tek bir tedavi yöntemi de yoktur. Bir biyonik gözün görmenize yardım edip edemeyeceğini belirlemek için görme kaybınızın sebeplerini bilmek önemlidir.

Sağlıklı ve Görme Engelli Kişide Görme Farkı Neden Kaynaklanır?

Görme süreci, ışık göze girdiğinde başlar. Kornea ve lens, göz küresinin arkasındaki retina üzerine ışık verir. Daha sonra retinadaki ışığa duyarlı hücreler odaklanmış ışığı optik sinir yoluyla beyne nakledilen elektrik enerjisine dönüştürür. Kör insanlarda, bu sürecin bir kısmı işe yaramıyor. Bazı durumlarda, kornea veya lens hasar görür veya hastalanır veya retina ışığı algılayamaz. Diğerlerinde, sinyal beyindeki görsel yol boyunca bir yerlerde kaybolur. İşte sağlıklı bir göz ve kör bir göz arasındaki fark budur. Kör bir göz yeniden görebilir mi? Zebra balığının görme olayıyla nasıl bir ilgisi var merak ediyorsanız buyurun bu eğitici ve eğlenceli videoya :

Argus II Nasıl Çalışıyor ?

Peki nasıl çalışıyor bugünkü konuğumuz olan Argus II ? Gelelim o konuya.. Argus II iki parçalı bir sistemdir: Bir çift gözlük üzerine monte edilmiş küçük bir kamera ve retinanın üzerinde gözün arkasına yerleştirilmiş küçük bir elektrot dizisi içerir. Kör bireylerde görsel algı başlatmak için öncelikle bir elektriksel uyarı gönderiliyor retinaya. “Titre ve kendine gel” deniyor retinaya adeta 😀 Daha sonra hastanın gözlüğüne yerleşmiş olan minik bir kamera hastanın baktığı yöndeki görüntüleri yakalıyor.

Bu görüntüler hastanın üzerinde taşıdığı küçük bir cihaza gönderiliyor, burada işleniyor ve gözlüğe geri döner. Oradan da retinal implant içindeki antene kablosuz bir şekilde iletiliyor. Bu sinyaller zarar görmüş ışık algılayan reseptörlere etki eder ve retinada kalan hücreleri uyarır. Sonuçta görsel bilgi ve sinyaller beyne iletilmiş olur ve ışık algısı başarıyla yaratılmış olur. Argus II’nin olumsuz bir yönü maalesef kullanıcıların renkleri algılamasına izin vermemesidir. Ve sonuç, hastanın hem gözü hem gönlü açılmış olur 🙂

Benim bu teknoloji harikası için puanım 9/10 Popz. Öncelikle renklerin algılanamaması oldukça üzücü. Bunun üzerinde çalışabilirlerse ve başarabilirlerse çok iyi olacağını düşünüyorum. Taşınmak zorunda olan küçük cihazı hala küçültebileceklerini düşünüyorum. Bunu da başarırlarsa ve kablolardan kurtulabilirlerse benim için 10/10 Popz’luk olacak bu icat. Gözlerini bu rengarenk dünyamıza açan hastalar oldukça duygusal anlar yaşar ilk başta sonra da hep şükreder görebildiğine. Elimizde varken değerini bilmeyiz ya hiçbir şeyin. Görme konusu gibi diğer duyularımız ve sağlığımız konusunda da umursamaz davranmayalım. Düzenli kontrollerimize gidelim, üşenmeyelim ve en önemlisi bu organların ne kadar yapay olanı yapılabilse de bizde doğuştan olan vücudumuzun her parçasına iyi bakalım. Asla yapay olan doğal olan kadar mükemmel olamaz diye düşünüyorum ben. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz sevgili popzingiller?

Kaynak Link

Kaynak Link 2

14
like
4
love
0
haha
10
wow
0
sad
0
angry
29 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
29 Yorum yazarları
erdal yavuzBekir Akgülemirhan clkEnesKrcelf Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Böyle haberler ve böyle yazılırlar olunca çok seviniyorum teknoloji gelişecekse bu tip konular üzerinde gelişsin.

salla gitsin
Üye

çok güzel insanlar için faydalı

Maydogan
Üye

Ileri derece miyop ve astigmati olan biriyim gözle ilgili gelişmeler olması sevindirici

Eylül Baratan
Yazar

İlk defa bir yazı okuyorum ve şu an niye daha önce okumamışım dedim gerçekten çok başarılı 💕👌

Muhammet Yiğit
Yazar

çok güzel bir şeymiş böyle şeyler hayat kurtarır