Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Ivaylovgrad kasabası yakınlarındaki Lyutitsa ortaçağ kalesinde kazı yapan arkeologlar, İmparator II. Paleologus Andronicus (M.S. 1282-1328) ile Bizans İmparatoriçesi Irene‘nin resimlerinin bulunduğu nadir bir kurşun mühür keşfettiler. Sadece İmparatoriçe Irene’nin diğer iki mührünün günümüze kaldığı bilinmekte ve her ikisi de şimdi British Museum’da. Bu Bulgaristan’da bulunan üç mühürden sadece biridir.

Mührün ön tarafında Iren’i Montferratlı Yolande olarak belirtirken,  ayrıca göz kamaştırıcı bir şekilde Bizans Prensesi olarak gösterir. Mührün diğer tarafında ise, Mesih çocuğu kucağına oturtan Meryem Ananın bir görüntüsü vardır. Irene’nin adı her iki tarafta da damgalanmıştır.

Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi, “Buluş son derece değerli ve bu bize Lyutitsa ‘nın en büyük ortaçağ devletlerinin yöneticileriyle bile yazışmaları olan önemli bir ortaçağ Bulgar şehri olduğunu gösteriyor.” demiştir.

Müzedeki nümizmatik uzmanı Prof. Dr. Vladimir Penchev, 1284-1317 yıllarında Montferratlı Yolande’nin Bizans İmparatoriçesi olduğuna dikkat çekti.

Montferratlı Yolande, 1574 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir devleti olan Montferrat Dükalığında 1274’te, Kuzey İtalya’daki Montferrat kasabasında doğdu.

Yolande, VII. William veya Montferratlı Marquess (1240 – 1292) ve ikinci karısı Kastilyalı Beatrice (1254 – 1286) ‘in kızıydı.

1284 yılında, 10 yaşındaki Montferratlı Yolande dul Bizans İmparatoru II. Andronicus Palaeologus’la evlendi ve Doğu Ortodoks Hıristiyanlığına geçerek  “barış” anlamına gelen “Irene” adını kabul etti.

14
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Salih Çelikbaran yaparMurat SiyliTriskacocuReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salih Çelik
Üye

Geçmişmi yoksa gelecek mi??

baran yapar
Üye

bence herzaman böyle yazılar yaz

baran yapar
Üye

eyiii bir yazı güzel

Murat Siyli
Yazar

Tarih her zaman ilgimi çekmiştir

Murat Siyli
Yazar

Tarihi eserler ülkelerin zenginliğidir