Bizmut, sembolü Bi ve atom numarası 83 olan kimyasal elementtir. Zayıf metallerdir. Doğal Bizmut oluşumları gözlemlenebilir, ama oksit ve sülfit halleri önemli madenler oluşturur. Tüm metaller arasında en düşük ısı iletim katsayısına sahiptir, gümüşümsü beyaz bir rengi vardır ancak oksitlenince pembeleşebilir.

Uzun zamanlar için bilinmiş olan bu metal, tarih boyunca kurşun ve kalay ile sıkça karıştırılmıştır. Uzun bir süre boyunca radyoaktif olmayan en yüksek atom numaralı element olduğuna inanılmış, ancak 2003’te aşırı düşük bir radyoaktivitesi keşfedilmiştir. Tek izotopu olan Bizmut-209’un yarılanma süresi evrenin yaklaşık yaşının bir milyar katıdır. Bu da, yarılanırken neredeyse hiçbir radyoaktif ışıma yapmadığı ve neredeyse her amaç için radyoaktif değilmiş gibi kullanılabileceği anlamına gelir.

Nadiren ilaçlarda, bunun dışında kozmetikler, renk pigmentlerinde kullanılır. Donduğu zaman genişleme özelliğine sahip nadir maddelerdendir. Ağır metal olmasına rağmen zehirliliği çok düşükdür. Benzer özellikleri sebebiyle kurşun yerine alaşımlarda kullanılır.

Fotoğraf: Bizmut kristali.

Opal taşı gibi, Bizmut Oksitlenince yanardöner hale gelir. Laboratuvar ortamında oluşturulan Bizmut kristalleri piramit yapıya sahiptir.

Fotoğraf: Laboratuvarda oluşturulmuş Bizmut kristalinin yanında 1 santimetreküp Bizmut metali küpü.

Bizmut, kullanışlı bir metal olmak yanı sıra, ayrıca çok göz alıcı kristaller oluşturan bir elementtir. Benim fikrimce uzaylı teknolojisini andırıyor, ama yine de tatlı.

6
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Sinan Parlakİlkay Bozkuştacettin sanyellowredMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melody
Yazar

Aklımıza gelen element fikrinden o kadar farklı ki “Abi bu uzaydan gelmiş” diye birine göstersen kişi kesinlikle şüphe etmeyecektir.

Sinan Parlak
Üye

Pembemsi tonlu beyaz kırılgan bir metaldir. Kütle numarası 209 olan bir tek doğal izotopu vardır. Bunun dışında kütle numarası 199-208 ve 210-215 olan yapay radyoaktif izotopları elde edilmiştir.

İlkay Bozkuş
Yazar

şekli çok güzel

tacettin san
Üye

👍

yellowred
Yazar

Görüntüsü oyuncağı andırıyor.