Bob Dylan (Robert Allen Zimmerman olarak doğdu), Amerikan şarkıcı ve söz yazarı, yazar ve sanatçıdır. Popüler müzik ve kültürü 50 yıl kadar bir süre etkilemiştir. Amerika’da “bir neslin sesi” olarak anılan sanatçının en  bilinen eserleri 1960’dan kalmadır ve aralarında Sivil Haklar ve Vietnam Savaşı Karşıtı hareketlerin şarkıları olarak anılan “The Times Are Changing” ve “Blowin’ in The Wind”  gibi parçaları da vardır.

Sözlerinde; siyasi, sosyal, felsefik ve edebi temalara başvurur ve zamanının pop müziğine karşıdır. Birçok farklı tarzı kullanan ve kişiselleştiren müzisyen zaman içinde yaşadığı müziksel değişimi için zaman zaman eleştirilmiştir. Amerikan halk müziğine caz, rock ve country etkileri katmıştır.

İnanılmaz kariyeri boyunca 36 albüm çıkarmış ve 2500’ten daha fazla şov yapmıştır. Geceden geceye şarkılarında kullandığı vokal tonunu değiştirmesi bazı hayranları tarafından eleştirilmesine yol açsa da, aynı zamanda her gösterisini özel kılmaktadır.

Aldığı ödül ve adaylıkları saymak zor olsa da; aralarında 12 Grammy Ödülü, 1 Grammy, 1 Golden Globe dışında kendisine Barrack Obama tarafından takılan Özgürlük Madalyası ve 2016’da edebiyat alanında Nobel Ödülü vardır.

14
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
hebun dalmışyellowredIrmak KurtFurkan Arslanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Yaşlanınca çok değişmiş. Ayrıca 2500 şov helal olsun.

Murat Siyli
Yazar

Büyük annesinin Türkiye den Trabzondan göç ettiğini belirtmiş.

hebun dalmış
Üye

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

yellowred
Yazar

bence büyük işler başarmış ve kıymeti Türkiye’de bilinmeyen bir sanatçı.

Irmak Kurt
Üye

Adını duymuştum ama hiç ilgimi çekip de bir şarkısını bile dinlememiştim blowing in the wind guzelmiş dinledim de şimdi..