Bomba zırhı veya patlayıcı savaş gereçleri imha (Ingilizce kısaltması EOD) zırhı, kullanıcısını bir patlayıcının yol açabileceği yaralanmalardan, ortaya çıkardığı ısı, basınç ve saçtığı parçalardan korumak için tasarlanan ağır bir zırhtır. Balistik zırhların aksine sadece baş ve göğüsü değil, kullanıcının bütün vücudunu risklerden korumayı amaçlar.

Maksimum güvenlik sağlamak için zırhın belli kısımları birbirinin üstüne gelir. Med-Eng firmasının “Advanced Bomb Suit” (ABS) zırhı gibi birçok patlayıcı zırhı bu korumayı farklı katmanlarda kevlar, plastik ve sünger kullanarak sağlar. Bilek ve eller için bile koruma sağlarlar.

Modern EOD’lerin kökeni 2. Dünya Savaşı’na kadar gider. Almanların İngiltere toprağına attıkları bombaların sayısının artması ve bombaların bazen patlamalarının gecikmesi sonucunda sivil ölümlerin artması üzerine askerler bombalar ile ilgilenmek için eğitilmiştir. Bu askerler görevleri pahasına çok büyük riskler almışlardır.

Halen en iyi sonuca varmamış olsak da, yakın zamanda Amerikan EOD standartları ile ilgili bir program Amerikan Adalet Enstütüsü tarafından desteklenmiştir. Bir EOD’nin tasarımında şunlar göz önünde bulundurulmalıdır: iyi bir EOD taşıyıcısı bir patlama sonucu sırt üstü düşerse beli ve başı güvende olmalı, sıcaklıktan korunmalı, verimli çalışabilecek kadar hareket özgürlüğü olmalı, hızlı giyilip hızlı çıkarılabilmeli, mümkünse hafif olmalı ve kask camının buğusunu alacak bir sisteme sahip olmalıdır.

Yukarıda görülen zırh tahminen 35 kilogramdan daha ağırdır ve kendi içine kurulmuş bir soğutma sistemine sahiptir. Taşıyıcısı bir bombadan korumada olsa da yine de altında olduğu baskıya ve ağır zırhın altındaki sıcaklığa dayanıklı olmalıdır.

Ingiliz Asker Mark Gibbs 2017’de bu tür bir zırh üstündeyken 7:24 dakikada 1.6 kilometre koşması ile Dünya rekoruna sahiptir.

Popüler kültürde etkileyici görünümü ile yer edinen bomba zırhları, birçok filmde geçmiş ve 2008 yapımı The Hurt Locker’da ilgi odağı olmuştur. Bununla beraber Call Of Duty: Modern Warfare 3 oyununun son bölümü böyle bir zırh ile oynanmıştır.

Bunlara rağmen bomba imhası ileilgili birkaç şey medyada yanlış anlaşılır. Bunlardan en bilindiği, kablo kesmektir. Gerçekte kablo kesmek, en son çıkıştır. Birincisi ise bombaya zırh ile yaklaşıp PAN distrupter denilen bir alet yerleştirerek saklandıktan sonra aletin bombaya su, hafif mermiler veya benzeri mühimmat ateşlemesini sağlayıp bombanın dağılmasını veya patlamasını beklemektir.

Bir Amerikan askerinin The Verge’da yazdığı gibi eğer bomba patlatılamayacak bir pozisyonda ise (örneğin önemli bir binanın yakınlarında) paletli minik bir robot gönderilir (Şunun gibi). Ancak bu durumda büyük bombanın yakınındaki daha küçük bir bomba ile robotu yok etmek mümkün olduğu için düşmanlar bunu yapmışlardır. Bunun üzerine askerler de ikinci bir robot kullanır. Eğer bombacı 2’den fazla küçük bomba kuracak kadar zeki ise ancak o zaman zırhlı bir asker gönderilir.

Bir başka yalan ise her şeyin havalı bir tek adam şovu olduğudur. Bir bomba imha ekibi en az üç kişiden oluşur çünkü zırhlı askerin zırhı giymesine yardımcı olmak için en az bir kişi ve susuzluk ve ısı sonucunda kafayı yemesi sonucunda onu kurtaracak ikinci bir kişiye gerek vardır.

15
like
5
love
0
haha
0
wow
2
sad
2
angry
25 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
25 Yorum yazarları
Kadir TuranÇalı KuşuOgun SengulyellowredMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serkan Sezgin
Üye

Korkarım ben

Samet Akbulut
Üye

Işleri çok zor. Şimdi daha da iyi anliyorum onlari

DEHA KARAKAYA
Üye

Bomba zırhının bulunması çok yararlı bir buluş .

PINAR GÜL
Üye

acayip

HIZIR ilyas kamacı
Üye

Zor iş arkadaş