• 16
  • 549

Bor, atom numarası 5 ve sembolü B olan kimyasal elementtir. Güneş sisteminde çok büyük miktarlarda bulunmayan borun büyük bir kısmı “borate mineralleri” şeklinde bulunur. Bunların en yaygınları boraks ve kernit mineralleridir.  En büyük bilinen bor kaynakları Türkiye’dedir ve Türkiye dünya çapında bor minerali üretiminin büyük bir kısmını yapar.

Farklı allotroplar halinde bulunur: amorf bor toz şeklindedir, kristal halinde bor ise gümüşi siyahtır ve”Mohs Skalası”na göre 9.5 sertlikte olup en sert olan 10’a çok yakındır. Oda sıcaklığında kötü bir iletken olan borun kullanım amacı  bor filamentleri olarak karbon benzeri aşırı dayanıklı malzemeler yapımındadır.

Element halinde bor  “metaloid”dir ve küçük miktarlarda meteorlarda bulunur.

Kullanım Alanları

En güçlü mıknatıslardan olan neodymum mıknatıslarının yapısında bulunur. Kimyasal yapısı sebebiyle nükleer santrallerde güvenlik için kullanılabilir. Bazı böceklere karşı ilaç yapımında, deterjan ve beyazlatıcıda, sağlam camlarda da bor kullanılabilir. Piroteknik ışıklara ayırt edilebilen yeşil bir renk vermesi sebebi ile piroteknikte bor kullanılır.  Borun hidrojenli bileşikleri (Boranlar) zehirlidir.

Elon Musk’ın SpaceX şirketinin Falcon 9 roketinde ve daha birçok rokette “triethylborane” denilen bir madde kullanılır. Triethylborane, Jp-7 türü yakıt için başlatıcıdır. Bunun yanında söylenmesi gerekiyor ki uzay araçlarının yakıtı bor değildir. (Başlatıcı, yakıtı ateşe veren maddedir) Çoğu uzay aracı kerozen veya sıvı oksijen kullanır.

MBDA Meteor (Eurofighter Typhoon’un füzeleri) gibi füzelerin yakıtlarında da bir miktar bor bulunur.

Araba yakıtı olarak da bor kullanılması gelecekte olası değil. Elon Musk’ın dünyayı kurtarma planı olan elektrikli arabanın  yaygınlaşması daha olası.

Türkiye’nin ekonomisinin de önemli bir parçası olan bor, buna rağmen önemli bir kaynak olmaya devam ediyor.

12
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
ahmet çetinyellowredİlkay BozkuşMaydoganReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ahmet çetin
Üye

bizimde bu elementi daha verimli hale getirmemiz lazım

yellowred
Yazar

harika bir element keşke kullansak.

İlkay Bozkuş
Yazar

Valla ülke olarak o kadar uçtuk kaçtık, şukadar rezevi bizde, sonuç… Sonuç sıfır.

Maydogan
Üye

Dünyada en büyük paya sahibiz ancak verimli kullanamıyoruz

Reha Karakaya
Yazar

Yarıdan fazla rezervinin bizde olduğu ancak işlemeyi beceremediğimiz madde.