Neden hisse senetleri var ki?

Her gün haberlerde borsa, hisse senetleri ve paranın küresel hareketi ile ilgili bir şeyler duyarız. Yine de pek çok kişinin neden borsaların olduğuna dair hiçbir fikri yoktur çünkü konu genellikle çok sıkıcıdır.

Menkul değerler borsası nedir ve nasıl çalışır? Borsa aslında dev bir global ağdan başka bir şey değildir. Her gün çok büyük meblağda paranın ileri geri hareket ettiği bir pazarı organize eder.  Toplamda yılda 60.000.000.000.000 altmış trilyon euro alışverişe katılır, bu değer tüm dünyanın ürettiği mal ve servislerin bedelinin toplamından daha fazladır. Bununla beraber bu pazarda sadece elmalar ve ikinci el diş fırçaları satılmaz, büyük çoğunlukla hisse senetleri satılır. Hisse senetleri hisseler halinde varlıkların üzerindeki haklardır, bir hisse şirketteki bir paya tekamül eder.

Ancak neden hisselerin alışverişi yapılır ki?

Hissenin birinci ve en önemli değeri temsil ettiği firmayla ilgilidir. Eğer firmanın değerini pizza şeklinde düşünürseniz, pizzanın tamamı büyüdükçe her parçanın büyüklüğü de artacaktır. Mesela Facebook yeni bir iş modeli sunarak karlılığını artırabilirse, firmanın pizzası büyüdükçe her hissenin değeri de artacaktır. Tabii ki bu hisse senedi sahipleri için çok iyidir, 38 euro olan bir hisse şimdi 50 euro değerinde. Satıldığında hisse başına 12 euro kar etmiş olacak.

Fakat bundan Facebook’un karı nedir?

Şirket hisselerini satarak para bulabilir ve yatırım yapıp işini büyütebilir. Örnek olarak Facebook hisse senedi satışından 16 milyar dolar kazanmıştır. Hisse senedi alıp satmak ise genelde bir şans işidir, hiç kimse hangi şirketin yükselip hangisinin düşeceğini bilemez. Eğer bir firmanın iyi bir ismi varsa yatırımcılar destekleyecektir, kötü tanınan bir firma hisse senetlerini satmada zorluk yaşayacaktır. Normal bir pazarda satın aldığınız mallara dokunup satın aldıktan sonra eve götürebilirsiniz fakat borsada sadece sanal mallar vardır. Hisse senedi sahipleri fırsatları kaçırmamak için oldukça hızlı davranmak zorundadır. Hatta basit bir söylenti bile hisse senedine talebi düşürüp şirketin gerçek değeri ne olursa olsun hisseyi düşürebilir. Bunun tam tersi de olabilir, eğer zayıf hisseleri çok miktarda insan satın almaya başlarsa, mesela fikirde büyük potansiyel gördükleri için sonuç olarak hissenin değeri yükselecektir.

17
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
interdehaGizemmEnesMaydoganHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EMIN ALTINTAS
Yazar

Çok iyi bir anlatım tam hisse senedi almayı düşünüyordum üstüne geldi ???? Ellerine sağlık

hasancantan
Üye

Supre

Çalı Kuşu
Yazar

Hiç sevmediğim ancak bilmek zorunda bırakıldığım konulardan biri

interdeha
Üye

Borsadan uzak durmam gerektiğini bir kaz daha anladım

Gizemm
Üye

👌🏻👌🏻