Merhaba PopziGO ailesi, nasılsınız?

Umarım iyisinizdir ve papatyalarınızın solmasına izin vermiyorsunuzdur. Evet, bugün Dark dizisiyle başladığımız serinin devamıyla karşınızdayım. Sizi biraz beklettiğimiz farkındayım ama bundan sonra daha hızlı olacağımı söyleyebilirim. Öyleyse ne duruyoruz? Hadi balşayalım.

Ruhunuz ve papatyalarınız hiç solmasın.

2008 yılında yayınlanan ve yayınlandığı günden itibaren gönüllerde taht kurmayı başaran, diziyi bitiren herkesin kendini  Mariana Çukuruna sıkışmış gibi hissetiren -evet bu konuda kesinlikle haklılar çünkü bende öyle hissetmiştim- Breaking Bad dizisine bir göz atalım.

BEN BREAKİNG BAD DİZİSİNİ NASIL FARKETTİM?

Herkesin sıkıntıdan ne yapacağını bilemediği, öylece yatıp saatlerce tavanı izledikleri günler vardır. Bende bir gün sıkıntıdan tavanları izlerken telefonu açıp sıkıntımı geçirmeye çalışıyordum ve birden karşıma diziyi bitiren herkesin ağzında dolaşan o replik çıkıverdi. ” I AM NOT IN DANGER, I AM THE DANGER” -yani yazar burada diyorki; “Tehlikede değilim, tehlike benim.”-  İşte bu repliği görür görmez diziye olan merakım daha da arttı.

Zaten yabancı dizi izliyorsanın Breaking Bad duymamanız imkansızdır. Bende ismini çok duymuş ama bir türlü izlemeye fırsat bulamamıştım. Gerek eski bir yapım olaması, gerek bölüm sayısının fazla olması izlememem için bahane oluyordu ve o gün bütün bahaneleri yoksayıp izlemeye başladım.-ve şimid iyiki başlamışım diyorum.-

SİZ BREAKİNG BAD DİZİSİYLE TANIŞMADINIZ MI?

Breaking Bad, Vince Gilligan tarafından tasarlanmış ABD drama televizyon dizisidir. İlk bölümü 20 Ocak 2008 tarihinde yayınlanan Breking Bad beş sezon devam etmiş son bölümü 29 Eylül 2013 yayınlanmıştır. İzleyenler benim gibi dizinin isminin anlamını merak edip google çeviriden çevirerek “kötü kırma” gibi saçma bir anlamla karşılaşabilir ama tabikide anlamı bu değildir. Breaking Bad güney aksanında kullanılan bir deyimdir ve türkçeye “Cehenneme Düşmek” olarak çevrilir.

Breaking Bad tüm zamanların en başarılı televizyon dizilerinden bir tanesi olarak kabul görür. Dizinin final bölümü ABD televizyonlarında kablolu yayınlarda en fazla seyredilenler arasına girmiştir. Yapım 16 Emmy Ödülü, 8 Satellite Ödülü, 2 Altın Küre Ödülü, 2 Peabody Ödülü olmak üzere pek çok ödül kazanmıştır. Başrol oyuncusu Bryan Cranston Emmy Ödülleri’nde dört kez Drama Dalında En İyi Aktör ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında Breaking Bad tüm zamanların en yüksek reyting alan dizisi olma unvanı ile Guinness Dünya Rekorları kitabına girmiştir.

NE ANLATIYOR BU BREAKİNG BAD?

Aslında koca 5 sezonu anlatmak için en uygun cümle bana göre Walter White karakteri söylediği şu cümledir;

“KİMYA DÖNÜŞÜMÜN İNCELENMESİDİR.

Dizi boyunca sıradan bir kimya öğretmeninin dönüşümünü izliyoruz. Nasıl mı? Walter White ödüllü bir kimyagerken sıradan bir lisede kimya öğretmeliği yapan biridir. 50. yaş gününde akçiğer kanseri olduğunun öğrenen White ölümünden sonra ailesine daha iyi bir hayat sürmesini ister ve bu konuyu uzunca düşünmeye başlar.

Bir gün bir polis olan bacanağı Hank’e birkaç saat eşlik etmek için gezintiye çıkarlar. O sırada bir uyuşturucu baskına denk gelirler ve Walter, eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman’ın kaçtığını görür. Ortada dönen büyük bir para olduğunu anlayan Walter, Jessie’yi ele vermez ve ertesi gün onunla konuşmaya gider. Ölümün getirdiği derin düşüncelerle Jesse’ye bir teklif yapar. Ailesini geride parasız ve yardıma muhtaç bırakmak istemeyen Walter, kimya bilimini sentetik bir uyuşturucu olan meth üretimiyle birleştirecektir. Kimya biliminin incelikleriyle mükemmel kalitede kendine özgü mavi renkli meth üretecek ve ününü kısa sürede geniş çevrelere duyuracaktır.

BREAKİNG BAD DİZİSİ NEDEN BU KADAR ETKİLEYİCİ?

Akıcı bir kurgu, güzel yaratılmış bir atmosferin yanı sıra bence dizinin bu kadar etkileyici olmasının asıl sebebi karakterler -dizideki karekterleri oluşturan senarist bu konuda büyük bir övgüyü hakkediyor bence.- Karakter gelişimleri, karekterlerin verdiği tepkiler hepsi gerçekten yaşayan bir bireyin vereceği tepkiler.- buda bazı kimyagerleri gaza getirip meth işi yapmaya başlamasına bile neden olmuş ama ne olursa olsun gerçek hayat bir dizi değildir. Hepsi paçayı ele vermiş.-

Olaylar hiç allanıp budaklanmanmadan ilerlemesi, hiç bir abartının bulunmaması da dizinin diğer bir güzel yanı. İlk başlarda size çok sıkıcı gelebilir. Çünkü dizi size bir aksiyon vaadetmiyor. İzlerken zekice planlar ve dramatik olaylar sizi alıp sürüklüyor.- İlk bölümü geçin her şey daha güzel olacak-

White karakterinin kanseri iyileşecek mi, bu olaydan paçayı nasıl kurtaracak diye düşünürken bir de bakmışsınız finalle gelmişsiniz. -beş sezonu işim olmasına rağmen bir haftada bitirdim.- Dizide beni en çok etkileyen şey ise Walter White ve Jesse Pinkman arasındaki bağdı. Ne yaşarlarsa yaşasınlar aralarında kaybolmayan o bağ diziyi heyecanla izlememi sağladı.

SONUÇ?

Eee biraz fazla gevezelik yaptım bu yüzden kısaca sonuca bağlayayım. Imdb de 10 üzerinden 9.5 ile en çok oy almış bir diziden bahsediyoruz ve  sen hala burada mısın? Hadi aşağıya bir yorum bırak ve hemen diziyi izlemeye başla. Beğenmezsen ben buradayım. Vaktin boşa gitmeyeceğini garanti ediyorum. Hadi hadi izlemeye git ama yorum yapmayı unutma.

8
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
feridun kılıçBatuhan Kayapınarİlkay BozkuşMurat SiyliTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

İzlemediğim halde hakkında çok şey öğrenmiş olduğum bu yazı çalışmanız için teşekkürlerimi arz eder. Bir sonra ki dizi incelemenizi merakla beklediğimi belirtmek isterim. Emeğinize sağlık efendim.

Zavorko
Üye

Her zaman yabancı dizi merakım olmuştur.İzlediklerim arasında prison break,lost ve izlemekten en çok keyif aldığım the walking dead favorilerindendir

Mehtap Mehtap
Üye

Emeğinize sağlık

salla gitsin
Üye

çok iyi bir diziydi hala aklımda

mustafa
Üye

İzlemediğim bir dizi çok tavsiye ediliyor ama bir türlü fırsatım olup izleyemedim.