İrlanda Geyiği (Megaloceros giganteus)

Bir uçtan diğer uca 3,5 metreyi bulan boynuzlarıyla, buz devrinin antik dev geyiği canlı ya da ölü herhangi bir yaratığın en büyük boynuzlarına sahipti. İki boynuzdan her biri bir insan kadar uzun ve yaklaşık 20kg ağırlığındaydı. Geyiğin kendisi ise, kafasının üzerindeki bu silahlarından çok daha fazlasıydı. İrlanda geyiği, Alaska geyiğinin büyüklüğünde, 600-700 kilogram ağırlığındaydı.

Dev boynuzları bulan arkeologlar hayret ve şaşkınlık içerisindeydiler. Danimarka’da Aarhus Üniversitesi’nden Jens-Christian Svenning “İnsanlar bu yaratıkların bu denli büyük boynuzlarla nasıl hareket ettiklerini düşünüyorlardı. Boynuzlarının sürekli ağaçlara çarpmasına engel olmaları mümkün değildi. “Fakat bu soğuk dönemlerde buzullar ve tundralar vardı ve arazi oldukça açıktı. Bu yüzden bu yaratıklar bu kadar rahat dolaşabildiler” diyor.

Ta ki insanlar ve Neandertaller bölgede tarih sahnesine çıkana kadar. Atalarımız kısa zamanda, her biri çok büyük bir gıda kaynağı olan geyiklerin hakkından gelip onları avlamak için taktikler geliştirdiler. Bu noktadan sonra İrlanda geyiklerinin boynuzları kendi sonlarını getirdi. Avcı gruplar, geyikleri ormanlık alanlara kovaladılar. Boynuzları yüzünden ya yavaşlamak zorunda kaldılar ya da ağaçlara çarpıp yaralandılar veyahut mızraklarla öldürmeye gerek kalmadan tuzaklara düştüler.

Eğri Kılıç Dişli Kedi (Homotherium latidens)

Ölümcül üst köpek dişleri; avlarını deşmek için inanılmaz derecede keskin tırtıklı kenarlara sahipti ve alt çenelerinin altına kadar uzanıyordu. Uzun ön ayakları ve eğimli arka kısmı, sıçramaya hazır bir duruş verir. Bu hantal yırtıcı 170 santimetreye kadar uzar ve 100 kilogram ağırlığa ulaşırdı.

Eğri kılıç dişli kediler, kılıç dişli kaplan olarak da adlandırılan kılıç dişli kedilerin bir türüdür. Aslında bu tarih öncesi kedigiller kaplanlarla pek fazla ortak noktaya sahip değildi. Günümüzün aslanlarıyla daha yakındırlar; hantallıkları, boyutları ve kas yapıları benzer.

Yaklaşık 750.000 bin yıl önce, iklim nispeten sıcakken Britanya’ya geldiler. Burada ne zaman yok oldukları kesin değildir. Soyları Britanya adalarında yalnızca birkaç on bin yıl önce tükenmiş olabilir. 2000 yılında balıkçılar Kuzey Denizi’nde 28.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir çene kemiği buldular.

Elde edilen bulgular ışığında bu kedilerin güneye, Avrupa’nın daha sıcak ve misafirperver topraklarına yolculuk yaparak on binlerce yıl hayatta kaldıkları görülüyor.

Mağara Ayısı (Ursus spelaeus)

İngiltere’de buzul çağları boyunca yaşayan ayılar, bugün yaşayan en büyük ayılardan daha büyüktü. 1,5 metrelik omuzlara sahip ve yaklaşık 3 metre uzunluğunda, 400 kg ağırlığında korkunç devlerdi.

Dişleri ve kısa, güçlü pençeleri, çağlarının en korkunç avcılarından bazılarına üstünlük sağlamalarına izin vermişti.

Bu koca ayılar büyük ölçüde otçul beslenirdi, ancak bulabildikleri eti yerlerdi. İnsanları çoğu zaman yemezlerdi, ama ayıları yemek için atalarımız ellerinden gelenin en iyisini yapardı.

Svenning, “İnsanlar ve Neandertaller tarafından oldukça aktif bir şekilde avlanıyorlar” diyor. Aynı zamanda bölge kapmak için ayılar ile yarıştık. “Mağaralar bir tür tarafından işgal edildi ve diğer tür onu mağaralardan sürmek için gelecekti. “Bir mağaradan yedi katı büyüklüğünde cüsseye sahip bir yaratığı sürüp çıkarma fikri, gülünç derecede tehlikeli görünebilir. Ancak buzul çağının derinliklerinde ayıları mağaradan kovmak, dışarıda açık alanda yaşamaktan daha akla yatkın bir düşünceydi.

Kaynak

35
like
9
love
2
haha
9
wow
0
sad
0
angry
54 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
48 Yorum yazarları
ErcanIrmak KurtSelin beyazgülOğuzhan Atakemirhan clk Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ravza Nur
Üye

Burayı yeni keşfettim ama çok güzel bir site hem bilgileniyoruz hem kazanıyoruz, içerikler de çok güzel zaten 🙂

Ayşe
Üye

İnsanoğlu devreye girip yok etmeyi her zaman başarmış. Ne denir ki? Dünya yalnızca insanlara aitmiş gibi davranıyoruz.

Olupapatya
Yazar

Yakın bir gelecekte bizim sürekli gördüğümüz ama önemsemediğimiz hayvanlarda tıpkı soyu tükenenler arasına katılacak ve her zaman olduğu gibi insanoğlu bu işten sıyrılmanın yollarını arayacak. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize ve yüreğinize sağlık.

Ogun Sengul
Üye

kılıç dişli kaplan

HadiOrdan
Üye

Çok güzel olmuş gerçekten.Teşekkürler efendim.devamını bekleriz.