“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmezdir!” V

Bütün haberlerin tek taraflı olduğu, halkın korku ile baskı altında yaşayadığı bir ülke ve bu duruma başkaldıran bir maskeli adam. Hikaye çok basit görünse de bizlere çok tanıdık gelebilir. Okuduğumuz tarih kitaplarında bu tür yönetimleri çok okuduk. İşte bunu sinema filmi olarak izlemek gibi bir şansınız var.

Geleceğin İngilteresinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan ingiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. Film, kahramanımız V’nin Evey’i kurtarması ile açılır.

Hatırla, hatırla5 kasım gecesini hatırlaPatlamayı, ihaneti ve komployuBu ihaneti unutmak için hiçbir sebep göremiyorumV

V’nin  “Hatırla, 5 Kasımı hatırla!” sloganı (ve gerçekleştirdiği eylemler) yönetimi ve halkı hareketlendirir. Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere’de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 kasımda herşeyin değişeceğini yayında söyleyerek gözdağı verir.Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch’inV’nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey’in V’yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmesi anlatılmaktadır.

Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlamentonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen(, ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır,) 4 kasım geceyarısı parlementoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler. Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler’den alır; ölümcül yaralarla Evey’e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey’in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V’nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey’e ulaşır ama engel olmaz. Film parlamento binasının havaya uçurulması ile sona erer.

Filmde Londradaki iki anıt bina havaya uçurulur; filmin başında Londra Ağır Ceza Mahkemesi ve sonunda Westminister Sarayı, Çaykovski’nin 1812 Uvertürü eşliğinde yerle bir olur.

Film boyunca V maskesini sadece bir kez, ağlamak için çıkarır, bu sahnede de yüzü değil maske görünmüştür. Bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık karakter yattığı ironisi çok güzel vurgulanmıştır. Filmde V’nin yüzü hiç görülmez.

“Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil.””Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşungeçirmezdir!”V

V bir semboldür ve hiçbir hükümet halkını baskı ve diktatörlükle yönetemez. Her halkın içinden bir V ve V’ler elbette çıkacaktır. Fikirleri ve düşünceleri hapsedemezsiniz, yok edemezsiniz. Film baskı altında yaşayan bir halkın uyanışı çok basit bir dille anlatıyor. Daha fazla bilgi için www.tr.wikipedia.org adrsinden bilgi alabilirsiniz. Eğer seyretmediyseniz izlemenizde fayda var.

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Koray CömertMelisa AvciNecati toptaşHüseyin çetinHalis çıldır Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Seyretmedim; açıkçası duyma bile duymadım. Yazınızla tanışmış olduğum bu yapıtı ilk fırsatta izleyeceğim. Emeğinize sağlık.

Serhat baba
Üye

gençliğimde hep takar gezerdik 🙂

liveistodie
Üye

,)

Melisa Avci
Yazar

Hiç izlemedim ama izlemeyi çok istiyorum

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Gezmek iyidir