Yeni bir çalışma gösteriyor ki bilinen en iyi yabancı gezegenler o kadar sıcak ki atmosferleri kaynıyor ve kaçan gazlar yakındaki ev sahibi yıldız tarafından yakalanıyor.

KELT-9b olarak bilinen Jüpiter benzeri gezegen, ilk olarak 2017 yılında KELT-9 adı verilen son derece sıcak bir yıldızın yörüngesinde keşfedildi. Almanya’nın Heidelberg kentindeki Max Planck Astronomi Enstitüsü‘nden yapılan açıklamaya göre 17.540 fahrenheit (9,726 santigrat) kadar yüksek sıcaklıklarda. Bu yıldız güneşten çok daha büyük ve daha sıcak.

KELT-9b, sıcak ev sahibi yıldızına inanılmaz derecede yakın ve her 1.5 Dünya gününde bir tam turunu tamamlar. Gün içinde sıcaklıklar 4300 santigrat dereceye ulaşabilir. (Güneşten yalnızca 1000 derece az.) Araştırmacılara göre bu gezegen çoğu yıldızdan daha sıcak.

“Bu gezegen bana güneşe yaklaşan ve çarpışan efsanevi Icarus’u hatırlatıyor.” diyor Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Thomas Henning. (Yunan mitolojisinde Icarus’un balmumundan kanatları vardır ve güneşe yaklaşma hırsı sebebiyle erir.) “Gezegenimiz çökmeyecek, ama kesinlikle kendi atmosferinin önemli bir parçasını kaybedecek.”

KELT-9b, “sıcak Jüpiter” olarak kabul edilir, bu ötegezegen Jüpiter’in kütlesinin neredeyse üç katıdır. İlk olarak Arizona’nın güneydoğusundaki Winer Gözlemevi‘nde bulunan KELT ile keşfedildi. İspanya’daki Calar Alto Gözlemevi’ndeki CARMENES kullanılarak KELT-9b’nin şaşırtıcı derecede geniş bir hidrojen atmosferine sahip olduğu bulundu.

Gezegenin atmosferinin büyüklüğüne dayanarak, araştırmacılar “gezegenin hidrojen gazının saniyede 100.000 tondan fazla bir oranda azaldığını” tahmin ediyor. Yıldız, gezegenin atmosferini kaynaştırıyor ve gazı bariz bir şekilde içine çekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=PFGApZqKlkY

11
like
2
love
1
haha
2
wow
0
sad
1
angry
12 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Olupapatyaİlkay BozkuşReha KarakayaTriskacocusila Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Akıl sır ermiyor bu evrenin işlerine. Sizlerde nasıl oluyor bilemem, bir şeyler bulundukça insan daha az merak eder ama benim merakım artıyor bu konuda. Çünkü büyük ihtimalle geçen sene bulunan bu yıldızdan daha faklı olan bir şeyler daha var keşfedilmeyi bekleyen.

mehmetcan
Üye

Evrenin büyüklüğünün bulunmamasından anlayacağımız bir şey ki, Evren çok garip olayların yaşanabileceği bir ortam yani.

Endymion
Üye
Endymion

Boşuna dememişler, mikroskop insanın ne kadar önemli olduğunu teleskop ise ne kadar önemsiz olduğunu gösterdi diye.

bilge
Yazar

evren ne kadar da acayip bir şey yahu..

Aycan
Yazar

o sıcaklığı hayal etmek bile zor. Biz 40 derece havaya tahammül edemeyip bunalıyorken bunun 100 katından fazla olan bir sıcaklıktan bahsediyoruz.Aklım almıyor gerçekten !! Emeğine sağlık Sılacım 🙂