Twitch.tv, sadece oyun videolarının yayınlandığı youtube alternatifi bir video stream sistemidir. Twitch de tıpkı youtube gibi yüklenen videolardan yükleyiciye para kazandıran bir sistem bulunur.

Twitch in ne olup olmadığı hakkında tam bir açıklama yapmadan önce neden youtube varken böyle bir oluşuma ihtiyaç duyulduğundan bahsedelim.

Oyuncular Youtube üzerinden oyun videolarını izleyerek oyunlar hakkında bilgi sahibi olurlar ve bu alanda youtube üzerinde inanılmaz bir video trafiği yaşanmaktadır. Dünyada en çok aboneye sahip youtube oyun kanalı, 24 yaşındaki İsveçli Pew Die Pie ye aittir ve kanalın yaklaşık 22 milyon üzeri abonesi bulunur.

Oyuncuların oyun deneyimleri youtube üzerinde oldukça popülerdir. Bir oyunda zor bir bölüm geçildiğinde hemen youtube üzerine oyuncu tarafından bu bölümün nasıl geçildiği yayınlanır. Eğer bundan daha zor bir bölüm başka birisi tarafından geçildiyse diğer kişiye rakip olarak hemen yeni bölüm yüklenir vs. vs. Bunun gibi uzayıp giden bir rekabet vardır.

Bu esnada bir taraftan youtube, son dönemde oyun bölümlerini ve demolarını yükleyen kişilerin içeriklerini content id uyarısı ile silmekte bir çok kullanıcı hali hazırda bu işten para da kazandığı için silinen videolar kullanıcılar tarafından büyük sorun olmakta.

Birkaç oyun şirketi, oyuncuların oyunlarından görüntü yüklediği için mutlu olduklarını ve telif hakkı talebinde bulunmadıklarını bildirirken youtube içerikleri silmeye devam etti.

Bu nedenle bir çok oyun gurusu ve youtube içerik sağlayıcısı Twitch adlı bir servise taşındı bu arada twitch en yoğun trafiği ABD den almaktadır.

Şu anda bir milyon üyeyi aşan twitch de, her ay 45 milyondan fazla izleyici video izliyor ve işin daha iyisi, kullanıcılar YouTube’da olduğu gibi, Twitch üzerinden yayın yaparak para kazanabiliyorlar.

Twitch ABD kaynaklı, ancak herkes yayınları izleyebilir veya bir hesap oluşturabilir Twitch Türkçe dahil olmak üzere bir çok dili desteklemektedir.

Twitch, oyuncuların PC, Mac veya PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 gibi oyun konsollarından kaydedilen canlı oyun görüntülerini, canlı web kamerası görüntüleri ile birlikte yayınlayabileceği özel bir oyun topluluk web sitesidir.

Oyun oynarken ayrıca kendi sesli yorumlarını da mikrofonla video içine gömebiliyorlar, bu nedenle bir anlamda oyuncular video jokey statüsündedirler.

Bu hizmet ile YouTube arasındaki fark, kullanıcıların Twitch’daki kanallarını kesintisiz sürekli olarak yayınlanabilmesidir. Dolayısıyla, oynatabilecekleri kısa videoları filme alıp yükleyebilmelerine rağmen, kullanıcı oyunun görüntülerini günün 24 saati yayınlayabilmekteler.

Her kullanıcı, kanalını izleyen izleyiciyle etkileşime girebiliyor bunun için o kanal sahibinin özel olarak açtığı sohbet odaları bulunmaktadır. Kanal sahibi izleyicilerin sorularını yanıtlayabiliyor oyunlar hakkında yorum yapabiliyor bu konuda youtube dan çok farklı bir platform Twitch..

9
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
erdal yavuzAhmet BoztürkÇalı KuşuReha Karakayaresmiye kar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
erdal yavuz
Üye

evet

Ahmet Boztürk
Üye

twiçhi biliyordum saoln

Çalı Kuşu
Yazar

O kadar sosyal biri değilim. İlk kez duyduğum bir uygulama. Emeğinize sağlık efendim.Ayrıca PopzinGO hepsini geçecek kalitede ilerliyor. 🙂

Reha Karakaya
Yazar

Benim de yayınlamayı düşündüğüm platform.

resmiye kar
Üye

Ben sevemedim