Uluslararası Uzay İstasyonu astronotu Ricky Arnold, bu hafta Madagaskar’ın 250 mil yukarısında yörüngedeyken, adanın kırılmış topraklarının korkunç bir resmini ele geçirdi.

NASA’ya göre, Madagaskar’ın ormanları ölüme terk edildi ve ormanlarının yaklaşık %90’ı son yüzyılda yok oldu. Arnold tarafından çekilen bu kaybın çarpıcı bir sonucu, Madagaskar’ın nehirlerine kırmızı renkli toprakların aşırı derecede karışmasıdır. Ülkenin ormanlarının çöküşünden dolayı, özellikle yağmurlar sırasında çorak toprağı istikrara kavuşturmak için çok az sayıda ağaç kaldı.

Arnold tweetledi: “Madagaskar’ın kalbi; yağmur ormanlarının ve kıyı mangrovlarının çöküşünden dolayı denize akıyor.”

Arnold tarafından fotoğraflanan su yolları, adanın kuzeybatı kıyısında yer alır ve bu da Arizona’nın iki katı kadardır. Bu su yolları, adanın şimdiki çıplak yamaçlarından gelen kir ve çamurla doluyor. NASA’ya göre bir zamanlar gemiler bu kıyı nehirlerinde gezebilirlerdi. Günümüzde kanallar çok sığ ve tıkanmış durumdadır.

NASA uyduları da yakın zamanda Madagaskar nehirlerinin tropik manzaraya yayılan kendine özgü, derin pas rengini yakaladılar. Yoğun yağışlar onları daha da belirgin kılıyor.

Madagaskar hükümeti yağmur ormanlarını korumaya ve kurtarmaya çalışıyor, ancak bu çabaların etkili olduğu söylenemez. Geçtiğimiz ay, çiftçiler korunan bölgelerin yakınındaki koruma bürolarını yaktılar. Çünkü bu korunan alanlar, insanların arazide tarım yapma ve gelir elde etme ihtiyaçları ile çatışıyor.

Herhangi bir iyileşme meydana gelse de, bu iyileşme adanın ormanlarının tahribinin süresinden çok çok daha fazla zaman alacak. Ne acı…

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

10
like
2
love
1
haha
0
wow
6
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Emre EryiğitMelisa Avciİlkay BozkuşIce coldMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre Eryiğit
Üye

cccce
Melisa Avci
Resmen vahset

Melisa Avci
Yazar

Resmen vahset

İlkay Bozkuş
Yazar

Kendi topuğumuza sıkıyoruz.

Ice cold
Üye

Kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz

Maydogan
Üye

Nasıl mahvediyoruz doğayı