Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, televizyon ve sinema sektörü ne kadar ileri seviyelere gelirse gelsin, tiyatro her daim yaşayan bir sanat olarak varlığını sürdürecek. Son yıllarda azaldığı, ilgi görmediği gibi eleştiriler alsa da her yıl tiyatro sayısının artması, tiyatro salonlarının yapılması ile tiyatro sanatı ayakta ve dimdik devam ediyor.

Her sezon başlamadan önce provalar ve çalışmalarla yeni sezonun hazırlıkları yapılır. Gündemi etkileyen birçok oyun seyircinin merakını cezbeder. Bu yazımda sizlere yeni tiyatro sezonu için hazırlanan tiyatro oyunlarından söz etmek istiyorum.

Dikkatimi çeken ilk oyun bir sosyal sorumluluk projesi olan, Tiyatrokare‘nin sahneye taşıyacağı “Süper İyi Günler”. Otistik bir insanın hayatına dair anlatımları olan oyun Nedim Saban‘ın çok önem verdiği bir oyun. TOHUM Otizm Vakfı ve daha birçok destekçisi ile toplumumuza rahatsızlıkların ve farklılıkların aslında toplumda yaşayabildiğini anlatıyor. Provaları devam eden oyun 9 Ekim tarihinde Uniq İstanbul Sahnesi‘nde  başlayacak. Yıllardır çok başarılı prodüksiyonları sahneye taşıyan Tiyatrokare ve Nedim Saban’ın bu sezon da epey ses getireceğine inanıyorum.

Yeni sezon için dikkatimi çeken bir başka oyun Tatavla Tiyatro‘nun hazırladığı William Shakespeare’in Can Yücel yorumuyla sahneye taşıdığı “Bahar Noktası”. Kurulduğu günden bu yana başarılı çalışmalara imza atan Tatavla Tiyatro, Eraslan Sağlam‘ın başarılı oyunculuk ve reji çalışmalarıyla daha da üst seviyeye çıkıyor. Fantastik bir dünyayı anlatan oyunda eminim ki Eraslan Sağlam seyirciye seyir zevki yüksek bir oyun sunacak. Perilerin, kral ve kraliçelerin dünyasında hayale kapılıp gitmek ve gülüp eğlenmek için “Bahar Noktası” çok doğru bir oyun. Tatavla Tiyatronun “Bahar Noktası” Ekim ayında sahnede olacak. Oyunun biletleri şimdiden birçok bilet satış noktasında satışa sunuldu.

Türkiye’nin tartışmasız en önemli oyuncularından biri olan Haluk Bilginer’in kurduğu Oyun Atölyesi her sezon birbirinden iyi oyunlar sahnelediği gibi genç oyuncu ve rejisörlere kapılarını açmayı da ihmal etmiyor. Yeni sezonda William Shakespeare’in trajedisi “Kral Lear”i sahneleyecek olan Oyun Atölyesi, kendine has yorumunu da mutlaka ekleyecektir. Provaları devam eden oyunun sahneye çıkış tarihinin Ekim ayı olacağı duyuruldu.

Yerli oyun var mı diye merak ediyorsanız onu da hemen söyleyeyim. İstanbul Kumpanyası yeni sezon için Moliere’in “Cimri” oyunundan Ahmet Vefik Paşa’nın Türk gelenek ve göreneklerine uygun olarak uyarladığı “Azarya” adlı oyununu “Varyemez” adıyla sahneliyor. Binnur Şerbetçioğlu‘nun yöneteceği oyun bol kahkaha ve eğlence vaadediyor. Ekim ayından itibaren sahnede olacak olan “Azarya” şu anda provalarına devam ediyor.

Dikkatimi çeken bir başka çalışma ise ikinci sezonunda Tiyatro P.A.S.‘ın hazırladığı “Günışığına Mektup” oyunu. Şehir Tiyatroları oyuncusu Caner Bilginer’in yönetmenliğini yaptığı oyunda yine Şehir Tiyatroları’nın başarılı kadın oyuncusu Sevtap Çapan rol alıyor. Yusuf Dündar‘ın yazdığı oyunu henüz inceleme fırsatım olmadı. Ama ortaya çıkacak olan işi merakla bekliyorum. Beykoz’da kendini sahnesini kuran Tiyatro P.A.S. Beykozlu seyircilere keyifli bir mekan da kazandırmış oldu. Nezihe Muhiddin Sahnesi’nde başlayacak olan “Günışığına Mektup” birçok sahnede gösterimlerine devam edecek.

Popzingo çatısı altında ilk yazımı sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yeni tiyatro sezonda bu başlık altında birçok yazımı okuyabilirsiniz.

Lütfen sizler de yazılarımla ilgili düşüncelerinizi bekliyorum.

11
like
5
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Kerem özdemirNasibe AvcıHasan ErtokIce coldyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayse Teyze
Yönetici

Aramiza hos geldiniz. Buyuk bir merakla, tiyatrosever olarak heyecanla yazilarinizi bekliyrouz. Harika olmus kaleminize saglik.

Mustafa
Üye

elinize sağlık uzun süredir tiyatroya gidemeyen biri olarak hoşuma giden bir yazı oldu

Çalı Kuşu
Yazar

Öncelikle hoş geldiniz efendim. Açıkçası PopzinGO kültürel ailesinin önemli ve çok gerekli bir alanında ciddi bir hizmete emek verdiğinizi düşünüyorum. Tiyatro gibi değerli bir sanatın unutulmaya yüz tuttuğu ülkemizde, sizin sayenizde güncel bir takip etme olanağı sağlayacağız. Kaleminize kuvvet diler sonraki çalışmalarınızı sabırla bekliyor olacağımı belirtmek isterim.

Sinan
Yönetici

Yazınız çok iyi olmuş emeğinize sağlık, tiyatroyu severim bu sebeple daha da büyük bir merakla diğer yazılarınızı bekliyor olacağım.

Kerem özdemir
Üye

emeginize saglık