Buyrun Cenaze Namazına!

Hiç beklemedik kötü bir durum karşısında şaka yollu üzüntü belirtmek için “ne yazık ki” anlamında kullanılır.

“Şunun yaptığına bakın, buyurun cenaze namazına!”

Hikayesi Nedir?

Peki nedir bu “buyrun cenaze namazına” deyüminin hikayesi. Durun durun hemen açıklayayım.

Aktarılan anektota göre Sultan 4. Murad İstanbul da tütün ve içkiyi yasaklamış kahveneler ve birahaneleri kapatmıştır.  Ve denetlemesi için İstanbulun her köşesine zaptiyelerini göndermiştir. Emrine karşı gelenleri ise derhal cezalandırmıştır. Ama tüm bunlara rağmen hala tütün içilen kahvehanelerin olduğu duyumunu alan Sultan 4. Murad teptili kıyafetle İstanbul sokaklarına çıkmış teftiş yapmıştır.

İşte bu hikayenin çıkış noktasıda burasıdır. Sultan 4. Murat yine bir gün teptili kıyafet Üsküdardaki meşhur miskinler tekkesinde birinin içinden diğerine geçilen bir kahvehaneyi teftişe gitmiş. Bu kahvenin ön tarafı normal kahve içilen arkası ise tütün içilen bir mekanmış. Sultan 4. Murad kahve haneye girer ve kahvehaneciden kahve ister. Adam Sultan 4. Murad’a “Canınız başka bir şey istermi tütün falan” diye sorar.

Sultan 4. Murad hayır istemem der. Adam şüphelenir ve kendi kendine düşünceye dalar “Allah Allah tütün içmeyen adam buraya neden gelir.” diye düşüncelere dalar. 4. Muradın teptil kıyafet gezdiğinide bilen adam durumdan şüphelenir. Ve 4. Murad’a “İsmi haliniz nedir efendim” diye sorar. Sultan 4. Murad hemen cevap verir. “murat” der. Adamı soğuk terler basar. Ve hemen sorar “Sultanıda varmıdır”. 4. Murad hemen cevap verir. “Vardır” der. Adam durumu anlar ve ” Buyrun cenaze namazına” der ve oracıkta bayılır. 4. Murad bu duruma çok güler ve adamı bir kereye mahsus olmak üzere affeder. Bu deyimde buradan gelir.

37
like
5
love
5
haha
2
wow
1
sad
0
angry
52 Yorum konuları
6 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
48 Yorum yazarları
ALİ KALENDERNasibe Avcıahmet çetinahmet batarOgun Sengul Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HadiOrdan
Üye

güzel yazmışsın devamını bekleriz kardeşim.

yellowred
Yazar

Bunu okumuştuk sanki?

Vedat Yılmaz
Üye

guzell

Samet onuş
Üye

Helallllll

PINAR GÜL
Üye

çok iyi