Türk sporunun ve Fenerbahçe’nin efsane ismi… Sinyor lakaplı Can Bartu!

Bugün gelen acı bir haber bir anda gündemi değiştirdi. Bu haber Can Bartu’nun vefat ettiği haberiydi. Can Bartu 83 yaşında bedenen aramızdan ayrılmış olsa da, yaptıkları onun adının yok olmasına asla müsaade etmez. Fenerbahçeli Can Bartu, aynı gün içerisinde gündüz futbol maçına çıkıp 1 gol atmış, gece basketbol maçına çıkıp Galatasaray karşısında tam 28 sayı atmıştır. Can Bartu, hem basketbolcu hem de futbolcuydu. Üstelik aynı anda!

Can Bartu, spora Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başlar. Oldukça başarılı bir basketbolcu olan Can Bartu, genç yaşta dikkatleri üzerine çeker. Bir gün Fenerbahçe genç takımının futbolcu eksiğinden dolayı basketbol takımından iki takviye istenir. Biri Can Bartu’dur. Can Bartu futbol takımı ile çıktığı ilk maçta Edirnespor’a tam 4 gol atar ancak üçü sayılmamış ve maç 1-0 bitmiştir. Can Bartu’yu Fenerbahçe yönetimi izleyince onu futbol takımına almak ister ancak Can Bartu basketbolda kalmayı tercih eder. Daha sonra yönetimin çok fazla istemesi ile hem futbol hem de basketbol oynamaya karar verir. Futbolu da tıpkı basketbol gibi o kadar iyi oynar ki dünyanın gözü bir anda Can Bartu’ya döner. Her yerden teklifler yağar Can Bartu’ya. Fenerbahçe, Fiorentina’nın teklifini kabul eder ve Can Bartu İtalya’ya doğru yola çıkar. Fiorentina’da bir süre oynadıktan sonra Lazio’dan teklif alır ve oraya transfer olur.

İtalya’da müthiş bir futbol oynar Can Bartu. Bu futbolu, İtalyanların onu Sinyor diye adlandırmasını sağlar. İtalyanların gönlünde o kadar önemli bir yer edinir ki, bir Milan maçında bir gol atıp bir de asist yaptıktan sonra oyundan çıkar, Can Bartu’nun saha kenarına gelişi ile birlikte Lazio teknik direktörü koşarak yanına gider ve paltosunu Can’ın omuzlarına atar, purosunu parmaklarının arasına yerleştirir ve kulübeye kadar eşlik eder. Can Bartu işte böyle bir efsanedir!

İtalya’dan sonra tekrar Fenerbahçe’ye dönen Can Bartu, Fenerbahçe forması ile toplamda 326 maçta 162 gol atmış bir o kadar da asist yapmıştır. Can Bartu rakiplerine de fazlasıyla saygı duyan karakterli bir sporcudur. Metin Oktay’ın jübile maçında Metin Oktay’ın Fenerbahçe forması giymesi ile Can Bartu da kısa süreliğine Galatasaray forması giymiştir.

Can Bartu, Avrupa kupalarında final oynayan ilk Türk futbolcudur. Ayrıca, hem basketbolda hem de futbolda Milli Takım forması giyen ilk ve tek isim de Can Bartu’dur!

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli spor yorumcusu İslam Çupi, Can Bartu için şunları söylemiştir; “Can Bartu kim ne derse desin, Türk sahalarının gelmiş geçmiş en büyük asilidir. Futbol Can’a değil de, Can Futbol’a çok şey öğretti. Eğer Can, futbolun vazifeler alfabesinin ezberi dışına çıkmasa idi, meşin yuvarlak Türkiye’de sadece koşanların sporu olacaktı.”

Galatasaray’ın efsane futbolcularından Bülent Eken ise Can Bartu için şunları söylemiştir; “Hepimiz yetenekli futbolculardık ama Can süperdi. Oyunu yöneten muhteşem bir oyuncuydu.”

Mekanın Cennet Olsun Büyük Efsane!

2
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
1 Yorum yazarları
okan88 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Iki farklı sporu aynı anda layıkıyla yapabilen tam bir profesyonel. Atatürķü’ün de dediği gibi zeki çevik ve ahlaklı. Fenerbahçeye ve Türk sporuna verdiğin katkılar için çok teşekkür ederiz Sinyor. Nur içinde yat.