Mayıs ayı sonlarında Mars‘ta yayılan, tüm gezegeni etkisi altına alan toz fırtınasını biliyor musunuz? Bu devasa fırtına hala devam ediyor. Başlangıçta gezegenin tek bir bölgesinde oldukça küçük bir toz birikmesi şeklindeydi. Fırtına o zamandan bu zamana Mars’ın bütününü yuttu ve NASA’nın fırtınanın ne kadar değiştiğini gösteren çarpıcı görüntüler yayınladı.

NASA, bu gezegenden yayılan fırtınaların, genellikle 6-8 yıl arasında gerçekleştiğini biliyor ancak bunların neden olduğu konusunda hala çok az ipucu var. “Yerel bir fırtına, küçük bir ABD eyaletinden daha büyük olmayan bir şekilde başladı. Sonrasında daha fazla toz yaratan ve neredeyse tüm gezegeni kaplayan bir bulanıklığa dönüştü.” diyor araştırmacı Rich Zurek.

Bu bahsettiğimiz ciddi bir fırtına ve bu görüntüleri gördükten sonra, NASA‘nın Opportunity Rover’ının uykuya geçmesi ve fırtınanın sakinleşmesini beklemek zorunda kalması hiç de şaşırtıcı değil. Robot, haftalardır güç koruma modunda çalışıyor. Sadece güç seviyelerini kontrol etmek ve güneş panellerine etki eden güneş ışığının miktarını izlemek için uyanıyor.

NASA fırtınaları olabildiğince iyi takip etmeye çalışıyor ancak fırtınanın duraklamasına ne kadar zaman kaldığını söyleyemiyor. Gökyüzü tekrar netleşene kadar ve Güneş  gezegen yüzeyine bir kez daha ulaşana dek Opportunity Rover’ın durumunu bilemeyeceğiz.

11
like
3
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
yellowredİlkay BozkuşBerat GÜLTEKİNReha KarakayaHalis çıldır Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yellowred
Yazar

bu kadar etki yapması şaşırtıcı.

İlkay Bozkuş
Yazar

Elon Musk düşünsün:)

Berat GÜLTEKİN
Üye

Gayet güzel

Reha Karakaya
Yazar

Sprey boyayla boyanmış gibi.

Sinan
Yönetici

Ne ilginçlikler var uzayda ya, kim bilir daha neler keşfedeceğiz.