“Dedelerimiz hakkında her şeyi biliyoruz; tarihlerini, yaptıkları işleri… Peki büyükannelerimiz hakkında ne biliyoruz? Evlilik tarihlerini, belki kaç çocuk doğurduklarını…” der Virginia Woolf.

Bu cümleden de anlaşıldığı üzere Woolf yaşadığı dönemde eşine az rastlanır bir şekilde kadın tarihi üzerinde durmuştur. Eşitsizlik sonucunda kendi tarihine yabancılaşan kadınların deneyimleri ev yaşantılarıyla sınırlı kalmıştır.

Woolf’a göre “Özgür bir kadın olabilmenin en önemli şartları, tarihi bilmek ve sorumluluk sahibi olmaktır.”

Erkekler tarafından yazılan kurmaca eserleri incelediğimizde kadının yüce bir varlık olduğunu düşünebiliriz.

Kurmacalarda; cesurdur, harikadır, çıkarcıdır, yeteneklidir, zekidir.

Gerçek hayata baktığımızda ise odalara kitlenir, hor görülür, şiddete maruz kalır, zekası küçümsenir, susturulur. Hatta bununla bile sınırlı kalmaz bazen. Kendi istediği kişi ile evlenme hakkına sahip olmaz, küçük yaşta kiminle evleneceğine karar verilir. Seçim yapma hakkına sahip olmayan kadın; geleneksel rollere hapsedilmiş ve kurmacayla gerçeğin zıtlığı arasında kaybolmuş, solup gitmiştir.

Woolf’a göre sıradan bir kadının hayatını ve koşullarını bilemezsek sıra dışı bir kadın olarak yazarın başarısını ya da başarısızlığını ölçemeyiz. Çünkü ikincisi birinciye bağlıdır. Kadınların deneyimleri ev ile sınırlıyken Avrupa’nın bir ucunda Tolstoy bir asker olarak her sınıftan kadın ve erkeklerle birlikte özgür bir hayat yaşıyor, yaşadığı hayat için kimseye hesap vermiyor, kimse onu yargılamıyor. Romanlarındaki etkileyici genişlik ve gücü de buradan alıyor.

Woolf; kadına dayatılan geleneksel rollerden kurtuluşun ancak kadınların ekonomik güce, kendilerine ait bir odaya ve zamana sahip olmaları halinde mümkün olabileceğini ileri sürer. (Oda kavramı, kadının deneyimlerini ifade etmekte kendisini rahat ve özgür hissedeceği bir yer metaforu olarak kullanılmaktadır.)

 

Kaynaklar: Kendine Ait Bir Oda/Virginia Woolf;  Kadınlığım, Yazarlığım, Yurdum/ Erendiz Atasü

7
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Bekir AkgülHüseyin çetinReha KarakayayellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gizemm
Üye

Bu denli güçlü bir kaleme yeni denk geldim. Yazınla daha da merak uyandirdın

Çalı Kuşu
Yazar

Çok anlamlı ve de başarılı bir içerik. Tespitler üzerinde durulup düşünülmeyi hak ediyor. Emeğine sağlık Sıla

demir.demirgil
Üye

Büyükannemi erken yaşta kaybettim, okuma yazma bilmemesine rağmen hesap kitap işlerinden çok iyi anladığını, kimseye hakkının geçmemesine çalıştığını ve hakkını hep aradığını biliyorum.

Bekir Akgül
Üye

iliglimi çektin

Hüseyin Çetin
Üye

Güzel yazı tebrikler