Çocukları suçlamayamayız, bu aşikar. Bir kız çocuğu şanslıysa okul okuduktan sonra, evlenip, genç yaşta çocuk yapıp ömrünün geri kalanını daha kendisi çocukken, çocuklarına bakarak geçiriyorsa eğer, bunun tek sorumlusu sizce kendisi midir? Ben bir fotoğrafçıyım ve fotoğrafladığım insanlarda gözlemlediğim bir şey var ki, o da otobüste işe giden yetişkinlerde mutsuzlar bu ülkede, okula giden çocuklarda, hayallerini gerçekleştiremeyip, kendi verdiği kararlarla değil, bu yanlış sistemden ötürü ailesinin baskısına boyun eğmek zorunda kalan gençlerde mutsuzlar bu ülkede, ülke ülke gezmek yerine, hastane kapılarında çürüyen emeklilerde… Şahsen bende mutlu değilim, kısacası hepimiz mutsuzuz.

Fakat biraz özeleştiride yapmalıyız, ben cehalet ve şiddetle yetişmiş cahil çocuklar görmek istemiyorken, sevgiyle yetişmiş, özgüvenli, kendilerine güvenen, sosyal sorumluluk bilinci ile paylaşmayı ve ailesinden gördüğü sevgiyi sevmeyi öğrenerek aktaran bir neslin hayalini kurarken, halen üniversite öğrencilerinin cahil olması, öğretmenlerin cahil olması, annelerin, babaların, doktorların hatta müzisyenlerin (sanatkarların) dahi cahil olması bence en başlıca sorunlarımızdan biridir.

Kendimi fazlalık olarak hissetmem suç mu? Yoksa hissettiren bu sistemi mi suçalamak doğru olan? Her genç gibi hayal kurmayı istemem suç mu? Ya da hayal bile kuramayacak kadar şansız olanlar? Siz söyleyin, 15 yaşında bir kız çocuğu neden zengin koca arayışına giriyor ki, rol modeli kimdi? Neden aynı yaşta bir erkek çocuğu içinde tek güç para? Hayallerimiz neden köreldi? Kimlik bunalımı denilen bir gerçek var, bizim jenerasyonumuzda dahil, dejenerasyonun yaygınlaşmasının sebebi olarak, daha iyinin ne olduğunu, kendimiz için neyin doğru olduğunu bildiğimiz halde, zorla bize dayatılanı kabul etmek zorundaymışız hissinin daha ağır basmasından kaynaklı kim olduğunu bilememe sorunu olarak özetliyorum ben bunu, çünkü biz ne yazık ki bu ülkenin gençleri olarak dipsiz, karanlık bir çukurun en dibine atıldık, yozlaştık ve kaybolduk. Cahil kalmamızı umursamadı kimse…

8
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Nasibe AvcıyellowredReha KarakayaTriskacocuŞafak Özcan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dalc
Yazar

Önemli olan değiştirmek için neler yapmalıyız bunlara dikkat çekmeliyiz

Çalı Kuşu
Yazar

Sosyolojik açıdan verilen mesajların ağırlıkta olduğu bir yazı. Eğitim anne karnında başlar diye dilimize pelesenk ettiğimiz; ancak uygulamada hep eksik kaldığımız bir hakikatin sesi mahiyetinde. Ancak mesele sadece aile ve çevreyle ya da sistemle sınırlandırması gerçeğini doğru bulmuyorum. Zamanı kullanma da ya da eleştirilen bir zaman da tepkimizi koyabilmek için biraz Luther cesareti sahip olmak şart. Özellikle genç nüfusun yoğun olduğu bir toplum olarak zoru başarmak için taşın altına el koyma zamanı geldi de geçiyor. Ayrıca sözde gelişen dünyada iletişim ve yayın kuruluşların da ciddi zararları gözardı edilmemeli. Son olarak ”Eğer kendini geliştirecek bir eğitim ya da bir düzen sistemin… Oku »

okan88
Yazar

Kanayan yaralarımızın sadece bir kısmı ve ne kadar iç acıtıcı.

mustafa
Üye

Günümüz insanların hepsinin okuması gereken bir yazı.

The Qreyo
Üye

Çağımızın ihtiyaç duyduğu yazılardan. Tebrikler.