Merhabalar efendim

Yepyeni bir felsefe eseriyle karşınızdayız. Açıkçası pek fazla sevilmeyen bir tür olarak bilinse de gerçek okuyucuların eser tercihinde ki ölçü, tercihsizlik olmalıdır kanaatimce. Netice de her yazılanı, yazanın düşünce, duygu ve hayal dünyasına bir yolculuk olarak bakıldığında ciddi bir zenginlik ve insân birikimi olduğu hakikati karşılar bizi. Her eser okumayı hak eder; ancak bazı eserler zamansal olarak daha fazla okunmayı, tekrar tekrar ele alınmayı hak eder. Kaldı ki yazanın bizzat kendi düşünce dünyasında yolculuk yapmayı vâ’ d eden felsefe eserleri daha çekici olmalıdır diye düşünüyorum. Zira felsefe türü eserler, insân zihninin sınırları ve de karmaşası lâbirentlerinde beyninizle dolaşmayı size sunar.

Daha fazla kendi görüşlerimle kıymetli vaktinizi zâyi etmek istemem efendim. Yüksek müsaadenizle

Feyizli Okumalar Dilerim

 

Felsefe Parçaları Ya Da Bir Parça Felsefe adlı bu eser de her insanın zihnini tırmalayan çeşitli kavramların hakikati üzerinde ciddi zihinsel çıkarımlar arz edilmiştir. Kolay anlaşılacak bir eser değil. Temel anlamda alt yapısı olmayan okuyucular için ilk etapta okumalarını önerebileceğim bir eser olmasa da,  zihin dünyasının enginliğine güvenen herkese tavsiye edebilirim.

Soren Kıerkegaard ‘ ın kaleminden inanç, hakikat, Tanrı, an gibi kavramları yazarın dünyasından bakabilmeyi ve kendi iç dünyanızdaki bu kavramlara dair sorgulama yapabilmeyi sağlayan anlaşılması dikkat ve odaklanma gerektiren bir eser. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan ve çevirisini Doğan Şahiner’ in üstlendiği ciddi zihinsel sorgulamaların ve mantıki çıkarımların olduğu güzel bir kitap.

Varlığın var olduğuna karar vermeden tutun da kuşkunun bulanık sularında yüzmenin ve bu ikisi arasındaki karşıtlığı, sağlam temellerle arz edebilmeyi başarmış yazar. Okurken zihin dünyanızda engel olamayacağınız bir hareketlilik, düşünsel doğum sancıları yaşamanız kaçınılmaz. O nedenle tavsiyem yanınızda bir not defteri ve de bir kalem hâlihazırda bulundurmanızdır.

Aşama aşama ilerleyen bir eser. Her bölümde farklı bir kavram sırasıyla ele alınmış. Kavramlar arası geçiş ve her bir kavramın,  diğerinin nedeni şeklinde arz etmesi anlaşılmayı daha kolay kılsa da, bir anlık kopukluk eseri yeni baştan almanıza sebep olabilir. Bir tavsiye daha geldiğini hissetmiş olduğunuzu düşünerekten söyleyebilirim ki, lütfen geniş bir zamanınızda ve de sessiz bir ortamda okuma hassasiyeti gösterin. Baştan sona eksiksiz anladığım bir eser olduğu iddiasında değilim ki, bu hiçbir eser için söz konusu olamaz. Neticeyle kabımız kadar su alabildik.

Son olarak kitabı okurken çıkarımda bulunduğum bir sözü sizinle paylaşarak bitirmek istiyorum. Görüş, öneri ve eleştirilerinizi arz etmeniz inceliğiyle efendim.

 

‘’Bir şeyin bilindiği şeklinin gerçekliğini sorgulamak, aslında aklın aklediş biçimini sorgulamak demektir ki, bu aklın sınırsız sınırlılığının en büyük kanıtıdır.’’

148
like
208
love
1
haha
22
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
Osman toptaşMurat ErdönmezOlupapatyaMurat SiyliHalilCan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Felsefe şart

Murat Erdönmez
Üye

Emeğiniz için teşekkürler

Olupapatya
Yazar

Son cümlenizi düşünerek sabahlayabilirim. Bu eserler sizi de biraz filozof yapıyor sanki 🙂 Emeğinize sağlık çok başarılı oldu tıpkı diğerleri gibi.

Murat Siyli
Yazar

Felsefe tün bilimlerin anasıdır

HalilCan
Üye

Saolun