Merhabalar Efendim

Mutlaka okunması gereken eserler arasında değerlendirildiği için okumaya karar verdiğim bir eserle karşınızdayım yine. Hepinizin sağlığı, sıhhati, afiyeti umuyorum ki yerindedir.

Geliş ve gidişlerin hiç tükenmediği ‘’şu’’ dünyâda ‘’Bu da geçer ya Hû’’ hakikatinin, inancınıza bağlı umudunuzun her dâim yüreğinizde huzurun adı olması temennisiyle.

İran Edebiyatından bir eserle konuk oluyorum bu defa yüreğinizin kütüphanesine. Farsça aslından çevirisinin, Behçet NECATİGİL tarafından yapıldığı ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandığı Kör Baykuş romanı hakkında söyleyeceklerim, acaba eseri sığlığa sürükler mi diye düşünmeden edemiyorum.

Zira kült kabul edilen bir eser niteliğindeki bu roman hakkında söyleyeceklerim, diğer eserler hakkında söyleyebildiklerim ölçüsünden öteye gitmeyeceğini düşünüyorum.

Behçet Necatigil’ in gerçekten ciddi çaba sarf ederek eseri edebiyatımıza armağan etmiş olması kadar; eserin derinliğini ve de ‘’Neden kült bir roman?’’ olarak kabul edildiği sorusunu da aydınlattığı bu çeviri benim açımdan takdîri hak ediyor. Zirâ eserin son kısmına eklemiş olduğu yazarın yaşam öyküsünden kesit, size eserin derinliğine ulaşma noktasında iyi bir rehber oluyor.

Okurken en dikkatimi çeken yönlerinden biri gerçekten eserin özgün ve alışılmışın dışı bir kurgu ve biçime sahip olması. Zaman döngüsünün işleniş biçiminde tasavvufi yaklaşımlar gördüğümü söylemeden geçemeyeceğim. Karakterleri, size eserin sonunda bir sürpriz sunuyor. Eserin sonuna gelmeden de biraz dikkat, size bu sürprizi önceden öğrenme ayrıcalığını tattırabilir pek tabiî olarak.

Sadık HİDAYET tarafından kaleme alınmış bu romanda üslup yoğunluğu,  derinlemesine ve de kan dondurucu nitelikte yapılan betimlemeler edebi yönden çok dikkat çekici olsa da; daha ziyâde ben, iç dünyasının haykırışı niteliğinde yer yer cümleleri okumaya doyamadım diyebilirim.

 

Özetle herkesin okuyabileceği; ancak derinliği noktasında yazarın ve yaşadığı döneminin koşulları hakkında bilgi birikimine sahip olmanın şart olduğunu ve yer yer eleştiriye tabi tutulabileceğini düşündüğüm bir eser.

Bir sonraki eserin analizinde buluşmak temennisiyle yazımı sonlandırıyorum yüksek müsaadenizle.

Feyizli okumalar dilerim efendim.

123
like
214
love
5
haha
4
wow
0
sad
1
angry
68 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
61 Yorum yazarları
yellowredOgun Sengulahmet batarOlupapatyaMedeni batmaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ice cold
Üye

Üslubun çok hoş. Cidden çalıkusundaki feride kamuran o dönemler geliyor aklıma

Zekeriyya
Üye

Analizleriniz sayesinde birçok kitap hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Emeğinize sağlık Çalıkuşu.

Mehmet koç
Üye

Sizler gibi yazarları okudukça mutlu oluyoruz iyi ki varsınız

hazan
Üye

Emeğinize sağlık başarılı analizler de, merak ediyorum bu okuma aşkınız nereden kaynaklı?