Merhabalar Efendim

Canımıza okuyan hayatın, canını yazmayı belki de insâna en güzel öğreten öğretmenler kitaplardır. İçinde koşuşturmanın ve yorgunluğun hiç tükenmediği yaşam dediğimiz bu düzenden(!) az da olsa kaçıp sığındığımız bir liman her kitap. Dünyânın ebe olduğu bir saklambaç oyununda ebelenmemek için satırların arasında saklanmak gibi kitap okumak.

Okumak ki, bu bazen bir insânın bazen doğa dediğimiz kâinatın bazen de belki de hepsinin kelimelerle arz ediş çabasının neticesi sayfalarda huzuru yakalamak. Anlatabilmek için değil de anlatılamayacağını itiraf edebilmek için çok şey daha yazılabilir okumak ve de kitaplara dâir. Neyse ki lâfazânlığı bu cümlemle sonlandırıyorum. Rahat bir nefes alabilirsiniz J

Bu kitapla ilgili söyleyeceklerimin, söylemediklerimin yanında sadece bir fihrist hükmünde olacağını ilk olarak belirtmek isterim. Gerçekten ciddi emek verilince ortaya çok güzel eserler çıkarılabileceğini okuyarak, okuduğum bir kitap. Çeviri noktasında Can yayınları kadar Aykut ERMAN beye de ne kadar teşekkür etsek az. Zîrâ yine takdîri şart kılan bir çeviri çalışması ortaya çıkarmışlar.

Körlük, José SARAMAGO tarafından kaleme alınmış 1998 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülmüş gerilim kategorisinde değerlendirilebilecek bir roman.

Bitmedi efendim.

Bu roman da dikkat çeken başka bir husus, nokta ve virgül dışında başka hiçbir noktalama işareti kullanılmamış olmasıdır. Olayın geçtiği ülke ve şehrin belirtilmemiş olması da ayrıca değinmeye değer bir nokta. Demem o ki, bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde sizi soluksuz okuyacağınız özgün bir olay örgüsü bekliyor.

Kısaca olay hakkında bilgi vermem gerekirse bir şehir, düşünün ki nedeni bilinmeyen bir körlük salgınıyla karşı karşıya. İnsânların hiçbir mantıklı ya da o dönemin ilmi gerçekleriyle izâhı yapılacak bir sebebin olmadığı bir sebepten kaynaklı kör olduğu bir şehrin umutsuz, çaresiz halkı.

Nasıl yaşanırdı?

Üstelik dünyayı beyaz bir perde şeklinde gördüğünüz bir körlükle yaşam mücadelesi vermeye çalışmakla mücahâde ederek nasıl yaşanır kılınabilirdi?

Kitap hakkında verebileceğim çok şey var; ancak bunu yapmak istemiyorum. Size anlatmak istemediğim sürprizleri okuyarak görün ve kulaklarımı çınlatın isterim. J

‘’Aslında hepimiz sadece görmek istediklerimizi gördüğümüz şu dünyâda kör değil miyiz? ‘’

Kör olmak, insânın yüceliği anlamındaki onurunu ayaklar altına alacak kadar etkileyebilir mi?

Gerçekte, özünde neyle insân olabilir insân?

Bedenin arzu ve isteklerine nereye kadar gem vurabilir insân ya da daha fazlasına dayanamam dediği nokta ne kadar gerçekte özünü yansıtır?

Bir insânın hayvansal olarak da niteleyebileceğimiz davranışlarına karşı esâretini belki de birçok yönüyle satırları arasında sunarken yazar, aklınızdan bu kadarı da olmaz geçireceğiniz pek âşikâr. Kitapla ilgili daha birçok soru yazabilirim; lâkin ne sizleri ne de kelimeleri yormak istemiyorum.

 

Şiddetle tavsiye edebileceğim nadir kitaplar arasında yerini alan Körlük adlı bu romanı lütfen zihin ve gönül dünyanızda ağırlamak için zamanın zenginliğinden istifade edin. Duyacaksınız ki, zamanın teşekkürü çınlayacak rûhunuzda.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle.

Feyizli okumalar dilerim efendim.

En değerli kitap olan özünüze, içinize yani ki, kendinize güzelliklerle iyi bakın.

 

112
like
164
love
0
haha
5
wow
2
sad
0
angry
31 Yorum konuları
13 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
32 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRCananDostOlupapatyamuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
muhammed altunkayNak
Üye

vay sen olmsan biz ne yapacaz be

Firuze Haktan
Üye

Şuan acayip okuyasım geldi. Kitap hakkında anlattiklariniz sanki kitapta kendimi bulacağımı hissettirdi… Ennn kısa zamanda temin edip okuyacağım inşaallah.😍😊

okan88
Yazar

Çok benzer olmasa da bana ”Yeryüzündeki Son Aşk” (Perfect Sense) adlı filmi hatırlattı. İnsanlara duyularını kaybettiren bir salgın yayılıyordu. Oyuncu kadrosu da çok iyidir, bu vesileyle tavsiye etmiş olayım sizlere. Kitabın konusu çok özgünmüş, kesinlikle okunmalı.

Hasan Ertok
Üye

Çalıkuşu sende olmasan napardık

sila
Yazar

Saramago’nun bu romanından uyarlanan bir film de var hatta ismi aynı şekilde “Körlük” 2008-2009 yapımı bir filmdi sanırım. Kitap kadar etkileyici değildi. Sonuçta hayal dünyamız daha farklı şekilde işliyor. O yüzden kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.