Merhabalar Efendim…

Çin Felsefesi ve belki de birçoğunuzun sık sık duyduğu ve hayatına aksettirmek için çaba sarf ettiği ‘’erdem, iyilik, kötülük, yol, hiçlik vb.’’  kavramların üzerine uzun soluklu, yarı nazım tarzda yarı nesir tarzda bir yolculuk yapmayı vâ’d eden bir eserimiz Tao Te Ching’ le karşınızdayım.

Karşılaşılan her yeni tür,  yeni bir ülkeyi keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak gibi coşkun bir heyecan veriyor yüreğine insanın. İyi ki kitaplar var diyor rûhuna her bir satır.

Neyse efendim…

Lao Tse tarafından kaleme alınan bu eserin ilk kısmı ve neredeyse yarısı nazım şeklinde kaleme alınmış. Beyitler içerisinde erdem, iyi-kötü kardeşliği, doğru-yanlış ölçütü, erdemli insân özellikleri, âdaletli yönetici ve âdaletle yönetilmesi şart olunan devlet düzeni üzerine birçok noktaya değinilmiş. Geri kalan bölümde ise nazım olarak kaleme alınan her beyit tek tek incelenmiş, mukayese edilmiş ve tarihi veriler çerçevesinden analiz edilmiştir.

Sosyolojik ve psikolojik yönü ağır gibi görünen bu eserde, Klasik Çince’nin etimolojisi hakkında da çok şey bulacağınız âşikâr. Lao Tse ve Kong Zi( Konfüçyüs) felsefi anlayışın benzer ve ayrıldıkları noktaları görebilme ve değerlendirme noktasında da ayrıca kaynak bir kitap olduğunu her okuyucunun rahatlıkla görebileceği şüphesiz.

Lao Tse’ nin yaşam felsefesi ve evrensel çözümler sunduğu Tao Te Ching felsefesini merak eden herkesin okumasını tavsiye edebilirim. Okurken birçok çözüm yolunun insânın özündeki düşünce dünyasıyla nasıl mutabık olduğunu görmek huzur verici olsa da;  pratikteki uzaklığa ayna olması yönü istemsiz bir burukluk oluşturuyor insânın yüreğinde. Yer yer diğer dinlerin tarihçesi hakkında da bilgiler bulacağınız bu eserden bir alıntıyı ekleyerek yazımı burada noktalıyorum.

Başka bir eserin analizde buluşmak temennisiyle.

Güzel nazar edebilmenin, güzel bir yüreğe ayna olduğunu her an görebilmeyi temenni eder feyizli okumalar dilerim efendim…

 

‘’ERDEM’li kişi

ERDEM’i bilmez

Ondan ERDEM’lidir o

ERDEM’siz kişi

Çabalar ERDEM’i

Yitirmemeğe

Ondan ERDEM’sizdir o

ERDEM’de olan

Edimsizdir ve amaçsız

ERDEM’siz olan

Edimlidir ve amaçlı

Aşkta olan edimlidir ama amaçsız

Adaletli olan edimlidir amaçlıdır

Ahlaklı olan edimlidir ki

İzlemedi mi biri

Çırpınır çekmeğe yanına

Demek

YOL’u yitirince ERDEM

ERDEM’i yitirince aşk

Aşkı yitirince adalet

Adaleti yitirince ahlak

Sadakat ve güven kıtlığıdır ahlak

Ve başıdır huzursuzluğun

Yol göstermek gölgesidir YOL’un

Ve başıdır çılgınlığın

Demek doğru kişi

Bollukta kalır kıtlıkta değil

Asıl da kalır gölge de değil.’’

88
like
116
love
1
haha
5
wow
5
sad
2
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
ziyaSahraTuğçe Açıkgözsemih09xdDost Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ferhat ince
Üye

kitap insanların bakış açısını dünyaya ve hayat tarzı anlamda insanları geliştirir onlara bir yol gösterir ve ilham verir ondan ne kadar yararlanırsak okadar kar

Tuğçe Açıkgöz
Üye

güzel bir kitaba benziyor..

semih09xd
Üye

Dostum iyi yazıyorsun başarılarının devamını dilerim.

Dost
Üye

Emeğine sağlık güzel bir kitap daha tanımış oldum.

Gizem Badem
Üye

Teşekkürler