Merhabalar Efendim…

İnsânın kendi olması noktasında en temel etken nedir?

Olgunluk ya da kendini doğru okuyabilme yahut gerçekte insânın ne olması gerektiğini keşfedebilme noktasında karar verebilmenin ve bilinmezliğin ne derece önemli olduğunu düşünürsünüz?

İnsânın gerçekliği ya da var olanı sadece bildiğiyle sınırlı tutması ne kadar doğrudur?

Bilinmeyenin, henüz keşfedilmeyenden başka bir şey olmadığına inanmanın, ciddi kararlar alabilmedeki önemi nedir?

Kendini bilmenin her şeyi bilebilme arzusu noktasındaki önemi nedir ya da her şeyi bilebilme arzusu noktasında kişinin kendisini bilmesi önemli midir?

İç dünyânın, dış dünyâyı doğru anlama, yorumlama ve yer yer de anlatma adına insânın bilinmeyeni bilmeye karar verebilmesinin önemi gibi birçok noktada düşünsel bir yolculuk yapmayı size vâ’d eden Bilinmeyen Adanın Öyküsü adlı bu kısa hikâye,  Jose Saramago’ nun kaleminden, önce kendine sonra tüm insânlığa sunulmuş güzel bir öykü.

Masal izlenimi tadında bir solukta ve merakla okuyacağınız bu öyküyle ilgili denizi, kâinâta atıf için; denizciyi de insâna atıf için bir metafor olarak görebilmek mümkün diyebilirim. Karar verme merci’ noktasında kadın karakterin kullanılır olmasında, yazarın insânın kalbine atıf yapmak istemiş olabileceğini de düşündüğümü belirtmek isterim.

Kendimi bilmedikten sonra gerçekte neyi bilebilirim ki? Kendimi keşfedemedikten sonra bilinmeyene doğru cesareti nereden alabilirim? Kendimi keşfetmeye karar verebilmemin, kendi bilinmezliğime doğru yolculuk yapma, cesaretime bağlı olduğunu ne derece bilmekteyim? Cesaretimin gücünü neye dayandırabilirim, nereden güç alabilirim?

Başka bir eserin analizinde görüşmek üzere.

Son olarak da bu değerli ve yoğun kısacık öyküyü sitemizin kıymetli okumaya sevdalı üyelerimizden Filiz Elibol hanımefendiye ithaf eder, feyizli okumalar dilerim.

4
like
93
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
HopeMehtap MehtapOlupapatyaZekeriyyaCanan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hope
Üye

Kitaptan çıkarımlarınız derin düşüncelere itiyor okurken bile durup durup düşünmeden edemedim. Çok başarılı buldum

Mehtap Mehtap
Üye

Okumuştum sanki, ancak emin değilim benzer bir kitapta olabilir. Çıkarımlarınız gerçekten çok derin tebrikler

Olupapatya
Yazar

Bu tür kitaplar okumayı seviyorum. Umarım sınavdan sonra okumaya başlayacağım. Şimdilik listeme ekledim

Zekeriyya
Üye

Kitap ince ama içi yoğun belli. Ya da okuyanın bakış açısı derin tebrikler

Canan
Üye

Yine derin düşüncelere itecek bir analiz emeğinize sağlık. Kısacık bir öyküden bu derece derin sorular çıkarıyor olabilmeniz ne derece başarılı bir okuyucu olduğunuzu gösteriyor tebrikler