Merhabalar Efendim…

Aynanın karşısına geçip kendinizle hiç konuştuğunuz oldu mu?

Kendinizi hiç azarladığınız ya da kızdığınız, içten içe bunun olmaması kaçınılmaz da sözlü ve sesli olarak bunu hiç kendinize yaptığınız oldu mu?

Cevabınızın ne olduğunu bilmiyorum; ancak şunu biliyorum ki analizini yapmaya çalışacağım bu eseri okuduğunuzda sizin yerinize yazarın bunu çok iyi yaptığını göreceğiniz şüphesiz.

Dinle Küçük Adam, adından da anlaşıldığı üzere bir hitabet niteliğinde. İçinde kendini bulmayan yoktur. Muhakkak her insân hayatının bir döneminde de olsa kendini büyüklüğün zehriyle zehirleyip küçülmüştür.

Tokat gibi bir eser desem yeridir. Yazar tüm dünyâyı karşısına alıp Osmanlı Tokatı misali bir tokat atmayı hedeflemiş bu eserle. Tokatı büyük, etkisi ne yazık ki küresel anlamda küçük kaldığını her okuyucu anlayabilir ki, dönemini okuması yeterli bunun için.

İnançtan, politikaya; sanattan, edebiyata; ahlâktan, âdalete; sevgiden, nefrete; kısacası insâna ve insâna dâir her şeyi kendi bakış açısıyla izâhını bulabileceğiniz sübjektif, objektif bir eser.

Düşüncelerinde haklı olduğunu her bir iddiâsyla ilgili gerçek örnekler vererek, hem somutlaştırmış hem de kimseyle tartışmayacak sağlam bir temele oturtmuş diyebiliriz. Her ne kadar farklı örneklerle, yazarın birçok noktada yanıldığı girişimine girilebilme olanağı olsa da diyebilirim ki, bu eser size kısaca kurunun yanında yaş da yanıyor demektedir.

Lütfen Wilhelm Reich’ in yazarken ki coşkunluğunu olumlu-olumsuz hiç fark etmez hissedebilmek adına sesli okuyun. Zaten kısacık, bir metin nasıl bitirdiğinizi hiç fark etmeyeceksiniz bile.

Başka bir eserin analizinde buluşmak duâsıyla, feyizli okumalar dilerim…

İçindeki küçüklüğü okuyarak, büyüyebilen büyük adamlar olabilmek temennisiyle efendim…

 

6
like
108
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
HopeMehtap MehtapOlupapatyaZekeriyyaCanan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hope
Üye

Güzel temennize amin demek en güzeli, teşekkürler analiz için bir kez daha

Mehtap Mehtap
Üye

İnce ama etkili bir kitap belli. Eşimle okuyacaklar listesine ekledim çok sağ olun.

Olupapatya
Yazar

Sesli okuma tavsiyenizi dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın.Teşekkürler

Zekeriyya
Üye

Emeğinize sağlık güzel bir analiz daha okudum

Canan
Üye

Her kitap analiziniz kitabı alıp okumaya itiyor. Bu da ne kadar başarılı olduğunuzu gösteriyor şüphesiz emeğinize sağlık