Merhabalar Efendim…

Yeni bir mektup türüyle yine karşınızdayım. Okurken çok şaşırdığım, yer yer eğlenceli ve çocukça bulduğum satırların yoğunlukta olduğu bu eser, muhatabına göre kaleme alınmış izlenimi uyandırıyor; zîra Ophélia 19 yaşında. 31 yaşındaki Pessoa’ nın ilk, tek ve son aşkına yazdığı çoğunlukla günü birlik mektupların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir eser Ophélia’ ya Mektuplar.

Fernando Pessoa’ nın Huzursuzluğun Kitabı adlı eserinden sonra bu eseri okumak, bambaşka bir Pessoa’ yla karşılaşma imkânı sağladı bana. Eğlenceli ve çocukça yanının ön planda olduğunu görmek güzel bir duyguya sebebiyet verse de, ben daha ziyâde muhatabından ötürü böyle bir üslubu tercih ettiğini düşünüyorum. Tabi bir yandan da sevginin gücü belki de gölgelenmiş güzellikleri ve çocukluğa dâir doğallığı ortaya çıkarmış olması da yüksekle muhtemel olduğunu düşünmüyor değilim.

Eseri okuyanlar varsa ne demek istediğimi anlamış olacağını düşünüyorum, okumayanların da okuyunca ne demek istediğimi anlayacağı biliyorum tabi. Sebebi ne olursa olsun okurken hem tebessüm ettiren, hem şaşırtan hem de düşündüren bu satırları okumak kendi adıma güzel bir yolculuktu.

Aslında iki kişilik sevgi, saygı, güven, sadakat gibi olumlu duygular üzerine kurulmaya çalışılan bir dünyâda ihtimâl dâhilinde olabileceklerin tamamı olmasa da bir kısmını görme imkânı sağlaması açısından da okunmaya değer her bir mektup. Çekişmeler, kıskançlıklar, güven testleri, sabırsızlıklar, tereddütler, olasılıklar vs vs… Birçoğunun belki de hepsinin, gerçek bir sevgide olmaması gerektiğini düşünsek de netice de insânız ve zaaf adı verilen zayıflıklarla güçlü olabiliyoruz çoğunlukla.

Çok kişinin toplamı bir kişi olması farklılığıyla ve özgünlüğüyle ön planda olan Pessoa’ nın, çoğunlukla Alvaro de Campos olarak kaleminden dökülen satırlar okumaya değer.

Son olarak 1920 yılların Mart ayında başlayıp 1930 Ocak ayında son bulan mektuplardan oluşan bu eserin sonunda Ophélia’ nın Pessoa’ yla nasıl tanıştığına dâir bizzat Ophélia’ nın ağzından dinlemiş izlenimi uyandıran pasaj, açıkçası adıma güzel bir sürpriz olduğunu belirtir, feyizli okumalar dilerim.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle.

Yüreğinizde biriktirdiğiniz her bir mektubun sahibine ulaşması ve bir anlamda ayrılığın sebebi –ki hiçbir zaman öyle düşünemeyenlerden biri olarak, böyle düşünemeyenleri istisnâ tutarak- olarak görülen mektuplaşmayı rafa kaldıran ömrü sonsuzluk olan buluşmalarla buluşmanız duâsıyla efendim…

 

26
like
105
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
HopeMehtap MehtapOlupapatyaZekeriyyaCanan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehtap Mehtap
Üye

Sizin mektupları da çok özledim. Lütfen yazmaya devam edin:)

Olupapatya
Yazar

Mektup eserlerini oldum olası çok severim listeme ekledim teşekkürler

Canan
Üye

Gönderdiğiniz mektubu aldıktan sonra yenisini beklememek insanın elinde değil. Sizinle mektuplaşmak benim açımdan ayrıcalık… Yeni mektubunuzu bekliyorum 🙂

hazan
Üye

Sizin de mektuplarınız çok başarılı kitaplaşır umarım bu analiz de söz etmeden geçemedim

Dost
Üye

Sizin de çok güzel mektuplarınız vardı severek okuduğum devam edin lütfen