Merhabalar Efendim…

‘’Her şeyden kuşkulanabilirim, ancak kuşkulanamayacağım bir şey vardır, o da kuşkulanan ben’in kendisidir.’’ Diyerek akıl ve kalp dünyamıza kazınan çok sevdiğim düşünür Descartes’ in birbirinden bağımsız bağımlı, düşüncelerinin bir araya getirildiği toplamda altı bölümlük Yöntem Üzerine Konuşmalar adlı eserin analiziyle yine karşınızdayım.

Yöntem felsefesinin en değerli ve önde gelen filozofu olarak da bilinen düşünürün bu eserinde sizi karşılayacak problemler aslında insânlığın temel problemleridir.

Birbirinden bağımsız makalelerin bir araya getirilmiş izlenimi, yazıların zamansal olarak farklı tarihlerde kaleme alındığı ihtimâlini kuvvetlendiriyor. Descatres’ in düşüncesindeki gelişimle ilgili tarihsel çizgiyi ortaya koyması bakımından oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bu eserde, daha çok filozoftan ziyade bir bilim adamı olarak ön plandadır Descartes.

Basitten bileşiğe; kesin doğrular üzerinde düşünceyi temellendirme; tümdengelim yönteminin önemine ve daha birçok yönünün yanı sıra bilimlerle ilgili çeşitli belirlemeler, yazarın aradığı yöntemin başlıca kuralları, bu yöntemden çıkardığı ahlak kurallarından bazıları, metafiziğinin temellerini oluşturan Tanrı’nın ve insan ruhunun varlığını kanıtlamasını sağlayan nedenler, fizikle ilgili olarak araştırdığı sorunların düzeni ve özellikle yüreğin deviniminin ve hekimlikle ilgili bazı başka güçlüklerin açıklaması, sonra da ruhumuzla hayvanların ruhu arasındaki ayrım ve doğanın araştırılmasında şimdikinden daha ileri gitmek için gerekli olduğuna inandığı şeylere dâir birçok şeyi bulacağınız kuşkusuz…

Aklınızı yormadan yoracağınız bu eseri okusam da anlamam önyargısından sıyrılıp okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Israrımda ne kadar haklı olduğumu okuduğunuz zaman anlayacağınızdan hiç şüphemin olmadığını belirtir, feyizli okumalar dilerim.

Düşünebilmenin ve de aklı doğru kullanabilmenin temelinde ve bu temelde gidilebilecek yöntemlerin üzerinde her zaman en doğru ve en faydalı olanı düşünebilmek temennisiyle.

Başka bir eserin analizinde görüşmek üzere hoşça bakın hoş olan zâtınıza efendim…

 

 

 

44
like
101
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
HopeMehtap MehtapOlupapatyaZekeriyyaCanan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hope
Üye

Kitap hakkında çok şey edindiğim bir analiz oldu emeğinize sağlık.

Mehtap Mehtap
Üye

Peşinen söylemeliyim okusam da anlamam denedim de ondan diyorum 🙂

Olupapatya
Yazar

Okuyabileceğim bir tür olmasa da analiz merak uyandırıcı gerçekten de. Emeğinize sağlık Çalıkuşu

Zekeriyya
Üye

Beyin yakar türden bir kitapla tanışmış olduk bu analizinizle teşekkürler

Canan
Üye

Kitap okumayı çok seven biri olarak bu çalışmanızı yakından takip ediyorum. Emeğinize sağlık