Merhabalar Efendim…

Tevafûk sonucu yollarımızın kesiştiği başka bir eserle yine karşınızdayım. Bambaşka bir eser okuma amacına meyletmiş olsam da payıma bu eseri okumak düştü. Eserle tanışma noktasında irâdi değil de gayri irâdi bir durum söz konusu olması, eserin unutulmazlar arasına dâhil etmeye yetti hâliyle.

Bir Kadının Penceresinden, Oktay Rifat’ ın kaleminden çıkan bir roman. Dönemin Türkiye’ sini gerek birey gerek toplum, kısacası her anlamda görebilmeyi va’d eden bir kurgu. Doğu-Batı çatışması; aydın-âvâm ayrımı merkeze alınarak yoğrulan her bir karakter de, vurgulanmaya ve altı çizilmeye çalışılan esas nokta kuşkusuz bir yönüyle insân.

Bireyin düşünce ve gönül dünyasının zenginliğinin ehemmiyetini okuyabilme adına çok fazla kesitin bulunabileceği bir eser. Sırf olması gerektiğine bağlı inanç sistemiyle, ortaya koyulmaya çalışılan yanlışlar kadar; bu yanlışların yaşanmasına sebebiyet veren ve geri dönüşü olmayan yollar gibi gösterilen kurallar dikkat çekiyor. Eğitimin ne denli mühim ve üzerinde durulması gerekli bir hakîkat olduğunun, bir kez daha gözler önüne sürüldüğü yaşamları satır satır işlemeyi azmetmiş âdeta yazar.

İnsân karakterinin ‘’insân’’ kavramına uygun şekilde elde edilebilmesi noktasında eğitim ve eğitimin kuşattığı her bir kavramı, derin bakış açısıyla yaklaşan her okur fark edebilir.

Olumsuz yönde her eserde görülebilmesi muhtemel olabilecek; lâkin ilk kez izâh edeceğim ciddi bir husus varsa, oda hiç kuşkusuz, değindiği hususlar noktasında bazı tutarsızlıkların ve aşırıya kaçmışlıkların olmasıdır. Yine de her yazarın bunu yapmadaki temel amacının bir anlamda, gerçekliğe ayna tutmak, okuyucuyu sınamak, insân olma yolunda aşılması elzem aşamaları okumak gibi ereklerin etkili olduğu düşüncesine sığınarak sıyrılıyorum eleştirinin olumlu-olumsuz her türlü sınırlarından.

Genel anlamda, insânın rûhunun olmazsa olmaz normlarını, sığlık ve derinlik kavramları merkezli, okuyabilme noktasında, yaşantıların ve de düşüncelerin küçük bir dünyâsı olarak özetleyebilirim sanırım satırların arasından çıkarabildiklerim. Özel anlamda ise, belki de en sârih olarak arz edilmek istenenin, evlilik müessesinin temellerini oluşturma noktasında bireyin ne denli ciddi bir yoğunluğa ve olgunluğa ihtiyaç duyması gerekliliğiyle; özellikle ahlâki normların ne derece önem taşıdığını ve erdemin, birey olma yolundaki ehemmiyetinin göz ardı edilmeyecek bir karakter olduğunu, kutsal bir müessese olan evlilikle ayna tutmak olduğudur.

Çok daha fazlasını bulacağınız ve acı acı yutkunacağınız bu romanı okuyup okumamanız noktasında kararı size bırakıyorum. Her okuyucunun kendi dünyâsının bir göstergesi hükmünde olan bakış açısı noktasında ne söylesek yersiz, eksik ve ben kalır.

Başka bir eserin analizinde buluşmak üzere feyizli okumalar dilerim efendim…

Hoşça bakmayı ihmâl etmeyin hoş olan zâtınıza…

 

 

65
like
108
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
OlupapatyaDostCananZekeriyyaSahra Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Olupapatya
Yazar

Dua bekliyorum siz anladınız onu. Bu arada listeme ekledim, teşekkürler

Dost
Üye

Emeğinize sağlık

Canan
Üye

Listeme ekledim kesinlikle okuyacağım…

Zekeriyya
Üye

Kitap okumayı sevdiriyorsunuz her yazınızla. Okumaya zamanı olmayan biriyim ve çok yararlı buluyorum. Emeğinize sağlık

Sahra
Üye

Çok güzel bir analiz daha. Ne çok kitapla tanıştım çok sağ olun.