Merhabalar Efendim!

Zamanın çözülmesi güç işleyişi içerisinde akıp giden saniyelerinizi, faydalı ve güzel olarak adlandırılabilecek hakikatlerle geçirmeniz temennisiyle…

Kitapların, zihnimde yarattığı dünyayı, kavramlarla arz edebilme gayreti anlamındaki ‘’kitap analizi’’ serimizin onuncu kitabıyla yine karşınızdayım.

Can Yayınları tarafından yayınlandığı ve Almanca orijinalinin Ahmet Cemal tarafından yapıldığı ‘’Dava orijinal adıyla Der Process-‘’ adlı eseri konu edeceğim yazıma, yüksek müsaadenizle başlamak isterim.

Kitabın içeriği hakkında bilgi vermek ve özeti mahiyetinde bilgiler arz etmek gibi bir niyetim yok. Genel itibariyle de tüm eserlerde aynı hassasiyeti yürütmeye çaba sarf ettiğime inanıyorum; ancak yine de farkında olmadan bir kusur işlediysek aff ola.

Söz konusu Kafka olunca meseleyi uzun uzun anlatmayı ve de eserlerinde çok fazla karakter analizi yapmayı gerek görmüyorum.  K. İsimli karakterimizin bir sabah kalktığında tutuklu olduğunu öğrenmesiyle başlayan içselden dışsala doğru bir yolculuk. Dönüşüm kitabındaki durumu anımsatıyor olabilir; ancak yazar, bu eserinde daha çok sosyolojik açıdan mesaj verme yolunda ilerlemeyi tercih etmiş kanaatimce.

‘’suç’’, ‘’adalet’’, ‘’yargı’’ ‘’hukuk’’ başta olmak üzere, toplumun mihenk taşı hükmündeki daha birçok kavramı derinlemesine inceleyebileceğiniz alışılmışın dışı bir eser.

Noktasız kelimeler, cümleler ve olaylar örgüsünün yazarı diye niteleyebileceğimiz bir yazar Kafka. Kendi kişisel sorunların ötesinde toplumsal sorunları, toplumun her bir ferdinin neredeyse tek tek sıkıntılarını ele almayı görev edinmiş kuvvetli bir kalem. Dünyaya hitap edebilmeyi başarmasının altında yatan en büyük sebep belki de budur.

Dava, kendi problemleri içinde sıkışmış bir toplumun, algısal yanılsamalarını, ruhsal hastalıklarını, kavramsal bakış açılarını tek tek gözlemleyebileceğiniz evrensel bir eser olmayı hak ediyor her cümlesiyle.

‘’Adalet’’  kavramını irdeleyen bir zihnin, bunu yaparken toplumun sorunlarından nasıl ustalıkla istifade ettiğini, ayrıca bu sorunları ele alış tarzındaki gerçekçiliği görebileceğiniz bu eseri şiddetle okumanızı tavsiye ederim

Dünyaya ait olmayan bir kavramı ‘’ adalet’’ i ve ona bağlı olarak tüm insanlığa dair problemleri anlamak ve anlatmak için yonttu kalemini bu sefer Kafka ‘’DAVA!’’ diye haykırarak.

Görüş ve eleştirilerinizi arz edebilmeniz inceliğiyle.

Bir başka eserin analizinde tekrar buluşmak temennisiyle.

Feyizli okumalar dileriz efendim.

122
like
166
love
0
haha
32
wow
20
sad
0
angry
26 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
27 Yorum yazarları
Necati toptaşEnesMaydoganBatuhan küçükReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Yazar

analatım şekilin çok güzel eline sağlık bayıldım

Hope
Üye

Adalet dediğin gibi dünyada yeri olmayan bir kavram çokta kafa yormamak gerek ama kitabı okumadım okuma fırsatım olursa ilk okumak isteyecegim kitaplar arasına girdi merak uyandıran bir anlatım oldu emegine saglık.

okan88
Yazar

Franz Kafka gibi usta bir yazardan harika bir başyapıt. Dünya üzerinde adalet kavramının sadece sayfalarda değil, daha somut şekillerde görülmesi ve yaşanması dileğiyle.

hayal
Üye

Yıllar,dönemler geçse de adaletsizlik kavramının her zaman karşımıza çıkıyor olması ne acı.Kafka da zaman zaman absürd durumlara başvurarark anlatmış bu kitabında.Teşekkürler bu kitap analizlari için:)

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Böyle bi kitap yok