Merhabalar efendim

Uzun bir zamanın ardından tekrar karşınızdayım.-ya da ben öyle hissediyorum.- Modern klasikler serisini ön planda tuttuğum kitap analizi çalışmam da sizden gelebilecek kitap önerilerini de beklediğimi biraz geç de olsa dile getirmek isterim. Kütüphanemde kitap biriktiren biri değilim. Genel olarak okuyup etrafımda kitap okumayı seven güzel yürekli insanlara hediye etmeyi kendime bir görev edindim. Çok da güzel oluyor herkese tavsiye ederim.Yine lafazanlığa başladım değil mi? O halde:

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandığı,  Almanca aslından çevirisinin Ahmet Cemal tarafından yapıldığı Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat adlı Stefan Zweig eserinin analizi başlasın sizin de yüksek müsaadeleriyle pek tabi.:) Duyanlar duymayanlara; okuyanlar okumayanlara; yorumlayanlar yorumlamayanlara haber vermeyi ihmal etmesin lütfen.

Zweig neredeyse her eserinde belli bir duygunun- olumlu yahut olumsuz.- insan psikolojisi üzerinde oluşturmuş olduğu etkiyi vermeyi hedef edinmiş bir yazar. Bu, bazen korku, bazen cesaret, bazen esaret, bazen mecburiyet, bazen tutku, bazen hırs olarak çıkıyor karşımıza.

İşte bu eserimizde de Zweig, hırs duygusunun insan psikolojisi üzerinde oluşturmuş olduğu olumsuz etkilerini bir kadının tutkusuyla harmanlayıp arz etmeyi hedeflemiş.

Polara Hotel de, 33 yaşında zengin bir iş adamıyla evli, iki kız çocuğu sahibi Madam Henriette’ nin  otele henüz yeni gelmiş Fransız bir gençle kaçması, olayın otelde kalanlar tarafından duyulması ve de yorumlamasıyla başlayan olaylar örgüsü  bir eser.

Bir kadının düşünce dünyasına dair ciddi tespitler yapılan diyaloglarda, Madam Henriette’ nin davranışının yanlışlığını savunanlarla, eserin tamamını ağzından dinlediğimiz ve olasılıklar çerçevesinde meseleyi daha ılımlı yaklaşamaya çalışan bay dış ses arasında geçen konuşmalar derinlemesine düşünmeye sevk edebilecek güçlükte.

İşte bu ‘’iyi kadın-kötü kadın’’ düşüncesi çerçevesinde yapılan yorumlarda başkarakterimiz Mrs. C dahil oluyor esere. Bay dış sesin Madam Henriette hakkındaki ılımlı yaklaşımı iki karakterin bir araya gelmesini sağlıyor.67 yaşında kitap okuması, piyano çalması ve nadiren de olsa insanlar arasına karışmasıyla bilinen bir karakter olarak karşımıza Çıkan Bayan Mrs. C’ nin 40 yaşındayken yaşamış olduğu bir günün anlatımı içerisinde vermeye çalışıyor Zweig vermek istediğini.

40 yaşında dul bir kadının 20 yaşındaki bir gencin kumar hırsıyla yaşamına son verme düşüncesinin önüne geçmek için verdiği mücadele ve fedakarlık ruhu. Tabi bir de bir kadın için, kadın olmanın yaş sınırlılığının olamayacağı gerçekliğini büyük bir ustalıkla arz ediyor yazar.

Açıkçası Zweig gibi bir yazarın kadın karakterlerinde benimsemediğim bir tutum var. Duygu yönü ağır basan ve akli tutarlılığın olmadığı durumları canlandıran tipler olarak resmedilmeye çalışılan kadın profili kafalarda soru işareti oluşturmuyor değil. Bir kadını doğru okuyabilmek için ciddi sarf ettiği tartışılmaz bir gerçek olabilir belki; ancak saplantılı karakterler ve zayıf ruhlar olarak yansıtılmasını asla kabul etmeyecek bir okuyucu olarak kalacağım galiba.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat adlı bu eser de yazar özetle hırs duygusunun insan psikolojisi üzerinde oluşturduğu olumsuzlukları, kazanma arzusunun insanı yiyip bitiren nasıl bir canavar olduğu, varlığın sarhoşluğunun, kaçınılmaz sonu çöküşün nasıl gerçekleştiği gibi temeli insani problemlere ışık tutmayı hedeflemiş kalemiyle. Her kelimesiyle hırs duygusunun insanda oluşturduğu olumsuzluklara hayat vermiş. İnsanın zihin ve duygu dünyasında hırs duygusunu ustalıkla konuk etmiş.

 

Başka bir eserin analizinde görüşmek temennisiyle

Feyizli okumalar dileriz efendim.💐

75
like
115
love
1
haha
0
wow
1
sad
1
angry
17 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Osman Ali AydınMuhammed Ali yüceOlupapatyaReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Zweig’ın bu eserini sipariş ettim, elime yeni ulaştı. O kadar ince bir kitap ki bir öğleden sonra kahvenizi alıp bir çırpıda okuyabilirmişsiniz hissini uyandırıyor. Bu içerik ile birlikte daha fazla merak uyandı ben de, teşekkürler. Herkese keyifli okumalar.

Osman Ali Aydın
Üye

Hırs pek çok esere konu olmuştur.Kitap analizi ile okumuş gibi oldum ama okumak gerek tabi.

Muhammed Ali yüce
Üye

Bu mesaj için size ve değiştir

Olupapatya
Yazar

Zweig okumayı seviyorum hem de çok. Kendime örnek aldığım bir yazar.

Reha Karakaya
Yazar

Elinize sağlık güzel bir analiz daha.