Merhabalar efendim

Varoluşun en esrarlı kelimesi insânın, belki de hayatını anlama ve anlamlandırma yolunda kullandığı kaynaklardan sadece bir tanesi hükmündeki kitaplarla serüven mahiyetindeki bu çalışma serim, umarım sizler açısından da değerli ve de faydalı görülüyordur.

İnsânın, insanı dinleme de, anlama da bazen de yorumlama da ciddi ipuçları veren ve en çok da kendini tanımada bir ipucu niteliğindeki kitapları,  daha çok okumak ve onlar için özel vakitler oluşturmak temennisiyle.

Kitaplar, boş bir zamanı olmaması gereken insânoğlu için, zamanı daha anlamlı kılmayı ve de daha değerli geçirmeyi sağlayan en karşılıksız dostlardır.

Artık lafazanlığıma alıştığınızı düşünerekten, kitap analizlerine geçmeden önce rahat rahat gevezelik yapıyorum.

Sürç-î lisân ettiysem affola.

Feyizli okumalar dilerim efendim

Hepinizin okuduğuna inandığım bir eser Küçük Prens. Antoine De Saint-Exupéry’ in başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığa bir armağanı niteliğinde bir eser.

Can Sanat Yayınları’nın gerçekten çeviri noktasında ciddi emek sarf ettiğini okuyan herkes görebilir. Tabi eserin çevirisi şerefini üstlenen Cemal Süreyya ve Tomris Uyar Beyefendilere de ne kadar teşekkür etsek az olur.

Dünya Çocuk Klasikleri arasında olarak nâm salmış Küçük Prens, insânın kendini anlaması, varoluş gayesini sorgulaması hususunda gerçekten her insânın zihin kütüphanesinde, ilk raflarda yerini alabilmeyi hak edecek kalite de bir eser. İster yaşam felsefesi olarak adlandıralım, ister içsel bir sorgulama. Bu eser gerçekten aynı anda birçok zaman dilimini yaşamayı, birçok zaman diliminde yolculuk yapabilmeyi size va’ d ediyor.

İnsân gezegenleri arasında yolculuk yapma hissiyatına kapılmadan edemiyorsunuz. İnsâna has duyguların yer yer tek tek ele alındığına şahit olmak, sizi düşündürmeye ve de kendinizi sorgulamaya yönlendiriyor. Hakîmiyet, kibir, kariyer hırsı, bağlılık sadakati başta olmak üzere insânın, gelip geçiciliğin hakîm olduğu dünyada yaşamak için tutundukları olarak çıkıyor karşımıza her bir duygu.

Bir çocuğun, dünyasından geleceğine dair tutulan bir ışık her olay örgüsü… Sosyolojik açıdan verdiği mesajlar, her insânın derinlemesine düşünmesine vesile olduğu için, psikolojik yanını da görebiliyorsunuz.

İçinizdeki birçok gerçekliği sorgulamaya sizi sevk edecek bu eseri lütfen bir kez okuyup bırakmayın. Çünkü her seferinde size bambaşka kapılar açacağını garanti eden nadir eserler arasında.

Kainâta dâir yolculuk yapmayı, kendi iç dünyanızdan başlayarak başlamanızı sağlayan ve okurken yer yer gülümsetip yer yer düşündüren bu eser hakkında söylediğim her şeyi söylemediklerime bir fihrist kabul edin.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle.

Görüş, öneri ve eleştirilerini arz etme inceliği gösteren yüreğinize şükrânlarımı arz ederim efendim.💐💐💐

 

 

 

112
like
100
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözMustafa YüceOlupapatyaReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mustafa Yüce
Üye

Bu kitabı çok severim

Olupapatya
Yazar

Mükemmel bir kitap. Dediğiniz gibi defalarca okunmayı hak eder.

Reha Karakaya
Yazar

Yine güzel bir kitap analizi elinize sağlık.

yellowred
Yazar

Hala bu kitabı çocuk kitabı sananların olması çok acı.

Triskacocu
Yazar

Okuyacaklarım listesine ekledim.