Merhabalar efendim.

Öncelikle hepinize huzurlu ve de feyizli bir ömür dilerim. Sıkıntıların her mevsim açabildiği dünyamızda, tüm sıkıntılarınızın sıkıntısızlıkla tebdil edeceği zamanın ruhunuzu öpmesi duâsıyla.

Yepyeni bir eseriyle karşınızdayım. Yazarın öykülerindeki psikolojik analizlerdeki derinliğin okuyucuyu ciddi sorgulamaya ittiğini dile getirerek başlamak isterim.

Onun her bir öyküsü kuşkusuz duygular dünyasında zihinsel bir yolculuk. Yaşamının ne denli onu yazmaya ittiğini görebiliyorsunuz öte yandan. Bu denli uç noktalarda duygusal tahliller yapabilmesi, yazarın zihin dünyası yanı sıra insân psikolojisinin derinliği hakkında da her okuyucuya çok şey kattığı inkâr edilemez bir gerçek olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Cemal’in usta kaleminden çıkan çevirisi yine alkışı hak eder cinsten. Zira bu denli detaylı betimlemeleri, okuyucunun zihin dünyasında rahatlıkla canlandırmasını sağlayan bir kalemin ne kadar güçlü olduğunu her okuyucu görebilir.

Durum öykülerinde sıkça rastladığımız detaylı betimlemeleri, bu eser de sık sık görmekteyiz. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adından da anlaşılacağı üzere, ismi bilinmeyen bir kadının tutkuyla bağlandığı bir adama duyduğu yoğun duyguları anlattığı bir mektup. Bir kadının dünyasından, bir adamın dünyasını uç noktalarda okuyabilmeyi, tutku duygusunun belki de sınırları zorlayacak seviye de bir insânın psikolojisi çerçevesinden nasıl ele alınabilir sorusunu cevap bulabilmeyi hedeflemiş olabilir diyebiliriz yazar bu eserinde.

Her ne kadar verilmek ya da işlenmek istenenler bir kadın profili üzerinden verilmeye çalışılsa da, bir insânın bir insâna karşı aşırı adanmışlık ruhu içinde olması sorgulamayı hatta belki de eleştirilmeyi beraberinde götürüyor.

Aşk psikolojisinin hastalıklı boyutuna ulaştığı bir nokta da, bir insânın düşünce ve duygu dünyasında oluşabilecek her durumu resmetmeyi ustalıkla başardığını söylemek yerinde bir tespit olur sanırım.

Psikolojik anlamda âşık bir kadının –ki buna aşk demek ne kadar doğru bir tespit olur tartışılabilir.- duygu dünyasının en derinlerine doğru yolculuk yapmak isteyen herkes için dikkat çekici ve de etkileyici bir eser olduğunu söyleyebilirim.

‘’Birini gerçekten tanımak, kendinden vazgeçmekle mümkündür.’’ Şeklinde özetleyebileceğim, Zweig’ in düşünce ve duygu dünyasında sürükleyici bir yolculuk yapmak isterseniz rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle.

Feyizli okumalar dileriz efendim.

98
like
164
love
0
haha
26
wow
3
sad
0
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Murat SiyliGülsüm ApişKrcelfOlupapatyaReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gülsüm Apiş
Üye

Bu kitabı okumak istiyordum ama yazınızı okuyunca daha hızlandıracağım bu durumu. Tesekkürler. 🙂

Krcelf
Üye

Kaleminize sağlık

Olupapatya
Yazar

Okuduklarım arasında çok güzel bir analiz oldu. Tebrikler

Murat Siyli
Yazar

Bu kitabı okumak çok şey katar insana

Reha Karakaya
Yazar

Kitap analizlerin çok başarılı.