Merhabalar efendim

Hepimizin yaşadığı toplum içerisinde anlaşılamama ya da yaşadığı toplumu anlamama durumu içine düşmüşlüğü olmuştur ki, bu rûh hâli birçoğumuz için hâlen daha da devam etmektedir. Bu durumu delirmişlik psikolojisi olarak yorumlayanımızın da az sayıda olmadığı kanaatindeyim.

Kalabalıklar içinde yaşamış olduğumuz bu yalnızlık, içe dönüklüğü de beraberinde götürüyor dünyamıza. Her insân üzerinde aynı neticeler ya da aynı belirtileri görebileceğimiz iddiâsında bulunmak altı boş bir iddiâ olduğu gibi, insânları aynı kalıba sokma sığlığı da olduğu tartışılmaz.

Gerek aile, gerek arkadaş çevresi, gerek diğer olarak belirtebileceğimiz insânların bizde oluşturduğu uzaklığın sessizliği, yalnızlığı, yalınlığı zihni ve kalbi düşünsel bir derinliğin miftâhı da olabiliyor. Bu sıkıntılı ve de buhranlı dönemlerinde insânın ortaya koyduğu eserler, dış dünyayı ve kendini dış dünyaya arz ettiği anlamlı- anlamsız her şeyin değeri daha da yüksek daha da ölçülmez. En azından benim naçizane görüşüm bu yönde.

Düşünse dünyasında ciddi sancıların meyvesi niteliğinde bir eser Meczup ki, yazarımız eserde kavramlar üzerinden kendi akıl ve kalp dünyasında nasıl derinleştiğini her okuyucu satırlarında bulabilir.

İnanç, dostluk vb. gibi fert ve ictimâ’i planda önemli kavramları genellikle kıssalar içerinde işleyerek ele almış Halil Bey. Bunu yaparken de amaçladığı belki de en önemli hedef okuyucuyu düşündürmek.

Her ne kadar felsefe türü eserler herkesin tereddütsüz tercih edebileceği eserler kategorisinde değerlendirilemese de Halil Bey’ in eserleri noktasında bu rahatlığı bulacağınızı temin edebilirim. Eserde altını çizdiğim birkaç cümleyi de ekleyerek yazıma son vermek isterim müsaâdenizle.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle.

Görüş öneri ve eleştirilerinizi arz etmeniz inceliğiyle.

Güzel yüreğinizden huzur hiç eksik olmasın.

Feyizli okumalar dilerim efendim.

 

‘’Özgürlüğü ve huzuru buldum meczupluğumda; yalnızlığın özgürlüğünü ve anlaşılmamış olmanın huzurunu. Çünkü bizi anlayanlar içimizdeki bir şeye de egemen olurlar.’’

‘’Dostum, sen benim dostumsun, ama nasıl sağlayabilirim ki anlamanı? Benim yolum senin yolun olmasa da, birlikte yürürüz, el ele.’’

“Daha ne olduğumuzu bile bilmezken, ne olacağımızı tartışmanın ne âlemi var?”

“Gerçekten, biz ikiz kardeşiz, ey Gece! Çünkü sen ifşa ediyorsun evreni, ben de ruhumu!”

Ve ruhum dedi ki: “Geçelim. Bu adam, sahip olamayacağı şeye sırtını dönen, sahip olabildiği şeyden hoşnut olan bir maddecidir.”

‘’Çünkü, bir meczup kendi kanından başka neyle giderebilir ki susuzluğunu?’’

 

 

129
like
155
love
0
haha
18
wow
10
sad
0
angry
19 Yorum konuları
8 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
ALİ KALENDEROlupapatyaMustafaReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Olupapatya
Yazar

Çok başarılı gerçekten de. Tebrikler

Mustafa
Üye

eline sağlık

Reha Karakaya
Yazar

Okunacak kitaplar listesine 1 adet daha..

Triskacocu
Yazar

Kitaptaki etkileyiciliği geçiyorum analizleriniz çok açıklayıcı bize bu güzel kitapları tanıttığınız için teşekkürler.

Can kaya
Üye

Spoiler vermeden güzel analizler genel olarak