Merhabalar efendim

Yine bir Halil CİBRAN eserinin analiziyle karşınızdayım. İnsân güzel bir yürekle karşılaşınca ondan ayrılması çok güç oluyor, aslında hiç ayrılmak istemiyor desek daha doğru bir ifade olur. Onun dünyasında gezinmek ve güzelliklerin derinliklerine gark olduğunu hissetmek yaşamı tattırıyor insânın yüreğini. Halil Bey’ in de dünyâsına konuk olma fırsatı sunan kitaplarda sizi hep güzel düşünceler karşılıyor. Haliyle bu güzel ve büyülü dünyâ sürekli olması için bir kitabı kapatınca koşarak diğer kitaba uzanmak istiyorsunuz.

Her zaman ki gibi kıssalar üzerinden düşünce dünyasına sizi konuk olarak kabul eden eserlerinden biri Gezgin. Her bir kıssa da bambaşka dersler ve çıkarımlar elde ediyorsunuz.

Doğu felsefesinin usta yazarlarından biri olan Halil Bey’ in okuyan herkesi etkileyebilecek bir üslubu ve yazım tarzı olduğunu düşünüyorum.

Bakış açısının öneminden tutun da, insânı yiyip bitiren kibre kadar; benliğin öldürücü kıskacından, dış görünüşün aldatıcılığına kadar; hata yapmanın sosyolojik olarak yıkımlarından, kötülüğün daha büyük kötülükler yanında nasıl iyi göründüğüne kadar saymakla tüketemeyeceğim birçok olumlu- olumsuz çıkarıma ulaşabileceğiniz kıssalardan teşekkül güzel bir kitap gezgin.

Tatlı bir yorgunluk dedikleri bu olsa gerek denilebilecek zihni ve kalbi yoğunlaşmalar, size yazarın dünyasından kendi dünyanızı görebilmeyi, keşfedebilmeyi sunacağı âşikâr.

İngilizce aslından çevirisini üstlenen Sibel ÖZBUDUN tarafından ustalıkla yapıldığı bu ince, ancak yoğun kitabı okumanızı tavsiye eder, yüreğimden kopup gelen eserden birkaç alıntıyla bitirmek isterim.

Görüş, öneri ve eleştirilerini arz etme inceliği sunan yüreğinize şükrânlarımı arz ederim. Başka bir eserin analizinde buluşmak duâsıyla. Kendinize ve yüreğinizdeki saygının, en değerli meyvesi sevginize iyi bakın efendim.

 

‘’Güzelliğin yüzünü önceden görmüş kimileri vardır ki, giysilerine bakmaksızın tanırlar onu. Ve yine Çirkinliğin yüzünü bilen kimileri vardır ki, giysi onu gözlerinden gizleyemez.’’

‘’Filozofun ruhu kafasında, ozanın ki yüreğinde yaşar.’’

‘’Bir kadın bir erkeğe dedi, ‘Seni seviyorum.’ Ve adam dedi, ‘Sevgine layık olmak, yüreğimdedir.’

Ve kadın dedi, ‘Sen beni sevmiyor musun?’ Ve adam ona baktı yalnızca, ve hiçbir şey söylemedi.

Ardından kadın bağırdı, ‘Senden nefret ediyorum.’

Ve adam dedi, “O zaman nefretine layık olmak da yüreğimdedir.’’

 

Bin yıl kadar önce Lübnan’ın yamaçlarından birinde iki filozof karşılaştı ve biri öbürüne dedi, “Nereye gidiyorsun?”

‘’Ve öbürü yanıtladı, ‘Bu tepelerin ardında bulunduğunu bildiğim sonsuz gençlik çeşmesini arıyorum. Çeşmenin güneşe yöneldiğini söyleyen bazı yazılar buldum. Ya sen ne arıyorsun?’

İlk adam yanıtladı, ‘Ben ölümün gizemini arıyorum.’

Ondan sonra iki filozof da diğerinin kendi ilminden yoksun olduğunu söyleyerek tartışmaya, birbirlerini tinsel körlükle suçlamaya koyuldular. İki filozof rüzgârda bağrışırken bir yabancı, kendi köyünde alık sayılan bir adam yoldan geçmekteydi; öfkeyle tartışan ikiliyi duyunca durup bir süre kulak kabarttı. Ondan sonra yanlarına yaklaştı ve dedi, ‘Efendiler; sanırım ikiniz de gerçekte aynı felsefe okuluna bağlısınız ve aynı şeyden söz ediyorsunuz; yalnız farklı sözcükler kullanıyorsunuz.

Biriniz sonsuz gençlik çeşmesini arıyor, öbürünüz ölümün gizemini. Oysa bunlar gerçekte bir ve aynı; ve bir olarak ikinizin içinde de var.’

Ve yabancı arkasını döndü ve dedi, ‘Elveda, bilgeler.’

Ve yola koyulurken sabırlı bir gülüşle güldü.

İki filozof bir süre suskun, bakıştılar, ve sonra onlar da gülüştüler. Ve içlerinden biri dedi, ‘Pekala şimdi birlikte yürüyüp birlikte arayalım mı?”

38
like
58
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
CananCan kayaziyaZekeriyyahazan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Can kaya
Üye

Güzel tanıtım

ziya
Üye

Alıntı bile çok şey anlatıyor. Kitabı okumak isterim.

Zekeriyya
Üye

Başarılı, tebrik ederim

hazan
Üye

Sonsuz gençlik çeşmesi ve ölümü aynı şey olduğunu yorumlaması derin bir kaleme sahip olduğunu gösteriyor. Şu okul telaşı bitsin, okumaya başlayacağım tekrardan.

Mehtap Mehtap

Etkileyici bir üslubu olduğu kesin. Felsefeye bakış açımı değiştirebilir bu yazarın eserleri