Merhabalar Efendim…

Neredeyse tüm yapıtlarında yaşamından ipuçları bulduğumuz İran edebiyatının modern öykü kurucularından kabul edilen hüzünlü çığlığımız Sadık Bey’ in Diri Gömülen adlı eseriyle karşınızdayım.

Umarım şu sıralar Sadık Hidayet ağırlıklı giden analizlerim sizleri bunaltmıyordur. Açıkçası kendine çeken bir yönü olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Kör Baykuş ve Hacı Ağa benim için ayrı bir yere sahip olsa da her eserini severek okuduğum doğrudur. Ve okumaya başladığı takdirde her okuyucunun da severek okuyacağı kanâ’atinde olduğum da.

Dokuz öyküden oluşan bu eserde de diğer eserlerde olduğu gibi dönemin sosyolojik yapısından tutunda yazarın duygu ve düşünce dünyasına dâir birçok şey göreceğiniz âşikâr.

Kör Baykuş’ tan sonra yazarın belki de iç dünyâsının en gür sesi niteliğindeki ilk öykü, kitabın ismini verme noktasında da ilhâm olmuş. Öyle ki 17 Şubat 1903’ te Tahran da dünyâya gelmiş, soylu bir aileye mensup yazarımızın, ölüme irâdi giden yüreğinin çaresizliğini okuyorsunuz diri gömülen isimli ilk öyküde. Neredeyse her cümlesinin altını çizmeye uzanıyor yüreğiniz. Kendini zehirleyerek, ölüme sığınan Sadık Bey’ in bu satırlarında nemlenen gözlerinize engel olmak istemeyeceksiniz. Her cümle bir damla olup dökülecek yüreğinize.

Diğer öyküler de daha ziyâde toplumsal sorunlara karşı yürek sancısını arz etmek istemiş. Diliyle söylemeye müsâ’ade edilmeyen her düşüncesine, kalemle ölümsüzlük iksiri içirmiş.

Sadık Hidayet’ i okurken insân, en çok öz yurdunda gariplik yaşamanın ne demek olduğunu okuyor. Öz yurdunda esaret yaşamanın, öz yurdunda esîr olmanın acısını. Edebiyatımızda bu duruma örnek verilebilecek çok fazla ismin olması ne acı. Fikirlerinden ötürü yargılanan düşünürlerin öz yurdunda gurbet yaşamaya mahkûm edilmesinin var mıdır acaba mantıklı bir izâhı?

Özetle diyebilirim ki, ilk öyküyle hatırıma kazıdığım bu kitabı, gönül ve zihin dünyânıza konuk etmeyi ihmâl etmeyin. Ve bir insâna değer vermek için insân olmasının yeterli olduğu hakîkâtini de gönül ve zihin dünyanızdan asla eksik etmeyin…

Feyizli okumalar dilerim.

Başka bir eserin analizinde buluşmak temennisiyle…

Güzel duygu ve düşüncelerin yeşerdiği bir dünyâ geleceği olabilmesi için olsun duâlarınız, duâlarımız inşâALLAH…

 

76
like
103
love
0
haha
13
wow
7
sad
0
angry
13 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
OlupapatyaDosthazanHopeCanan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zekeriyya
Üye

Amin demek düşer bize. Diri gömülme duygusuna bürünecek kadar ne yaşamış olabilir sormuyorum cevabını veriyor analiz zaten. Tebrikler

Sevdasevda
Üye

Adı çok dikkat çekici, Doğunun Kafkası boşuna dememişler demek ki ne sıkıntılar çekmiş ki böyle karamsar kitaplar yazmış

Mehtap Mehtap
Üye

Hayatını oturup okuyacağım gerçekten de çok acı çekmiş bir yazar. Analiz için ayrıca teşekkür ederim her zaman olduğu gibi çok başarılı

ziya
Üye

Beş kitapla da sayenizde tanıştım çok teşekkür ederim ve her bir kitap hakkında da çok şey anladım. Devam etmeniz tavsiyemdir.

yellowred
Yazar

bunu okumadım, bakacağım.