Merhabalar efendim

Serinin son kitabının değerlendirmesiyle yine karşınızdayım. Güzel günlerin hep sizin geçirdiğiniz haftalar, aylar ve yılların içine dağılması temennisiyle…

Sizin de bildiğiniz üzere küçük Zeze’nin çocukluk ve ergenlik dönemini isleyen kitaplar sırasıyla ‘’Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım’’ dı.

İlk gençlik döneminin işlendiği son eserimizin adı ise  ‘’Delifişek orijinal adıyla Doidão’’. Eserler hakkında birikimi olanlar bir önceki kitabın incelemesinde eserin adını arz ettiğimi fark etmişlerdir. Yine Can Yayınları tarafından basılan ve İnci Kut’ un kaleminden çıkan güzel bir çeviriyle kitabı tek solukta bitirdiğimi arz etmek isterim. Zaten merak edenler için söyleyebilirim ki çok çok ince bir kitap.

Ciddi sıkıntılarla hayat mücadelesi veren yazarımız bu eserde de hiç kuşkusuz diğer eserlerinde olduğu gibi kendi hayatından aldığı ilhamlara yer vermeyi ihmal etmemiş. Yer yer kendi yaşantısından ne denli etkilerin olduğunu yazar hakkında az da olsa araştırma yapan herkes fark edebilir. Neyse efendim daha fazla uzatmadan eserin analizine başlayalım müsaadenizle:

Çayınızı Ya Da Kahvenizi Dilerseniz Suyunuzu Alıp Buyurun Efendim

Bu eserinde Zeze’nin ilk gençlik yılları ki bu 19 ve 20’li yaşlar olarak bilinen zaman aralığına tekabül etmektedir efendim. Evine döndükten sonra ki hayat hikâyesinin başlangıcı da denilebilir. Zeze artık büyümüş ve okul hayatını yarıda bırakmış hem biraz aklı beş karış havada hem de hayata atılma yolunda kendini keşfetmede bir adım daha ilerlemiş olarak karşımıza çıkıyor.

Kafasındaki baba profiliyle ilgili birçok sorunun üstesinden gelmiş olmakla birlikte yer yer geçmişe yolculuk yapmayı, sorgulamayı ve de anılarını taze tutmayı ihmal etmiyor. Artık hayal dünyasının kahramanlarını ve de dostlarını gerçek hayattaki insanlar aldığını görüyoruz.

Yüreğine doğru yolculukların sıklaştığı ‘’aşk’’ kavramı üzerinde daha çok yoğunlaştığı bir sürecin genç karakter üzerindeki ilk oluşumlarını arz ediyor yazar. Biraz şımarık, biraz hoyrat, biraz deli dolu, biraz daha fazla maceraperest ve heyecan peşinde koşan bir Zeze var karşımızda.

Kavramlara yüklenen anlamların derinliğini okumaya başladığı; özgürlük ve fedakarlık arasında yaşamış olduğu bunalımlar. Tercih edilenin sorumluluğu ve yapılan tercihlerde kararlılığın zorluğu hususunda ciddi analitik çözümlemeleri ana karakterimiz üzerinden büyük bir ustalıkla işliyor yazar.

Açıkçası üç kitabı da okuyan biri olarak Portakal Şekeri kadar etkilendiğimi ne yazık ki bu iki eser için söyleyemeyeceğim. Çocukluğuma duyduğum özlemden mi yoksa çocukluğun masumiyetine duyduğum özlemden mi kaynaklı bilemiyorum; ama ben kesinlikle ilk eserin bu serinin en etkileyici kitabı olduğuna inanıyorum.

Zeze’ yle çıkmış olduğum bu hayal ve gerçeklik dünyası arasındaki yolculukta gerçekten büyük bir mutluluk yanı sıra ciddi dersler aldığımı belirtmekle beraber eserleri doğru analiz edebilme yolunda okumayı düşünenlere sırayı gözetmelerini ve yapılan zihinsel ve de duygusal tahlillere olabildiğince dikkat etmelerini tavsiye ederim. Bir başka eserin incelemesinde buluşmak duâsıyla..

Feyizli okumalar dilerim efendim.

 

 

73
like
116
love
0
haha
10
wow
1
sad
0
angry
17 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Reha KarakayaHüseyin çetinHadiOrdanTriskacocuhalidbinvelid Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Yine çok güzel bir analiz. Yazarın bu kitabını maalesef okumadım. Şimdi okusam bile şeker portakalını okuduğum dönemlerdeki hissiyatı vermeyeceğini düşünüyorum.

Reha Karakaya
Yazar

Muhteşem bir analiz olmuş. BU kitabı okumayı iple çekiyorum. Teşekkürler.

Hüseyin Çetin
Üye

Yine yine mükemmel bir yazı

HadiOrdan
Üye

çok ütiş ve gerçekci güzel bir analiz emeklerin için saol.

Triskacocu
Yazar

Güzel bir analiz olmuş efendim