Merhabalar efendim

Kitapların dünyasına doğru yapmış olduğum yolculuğumda, siz değerli okuyucularında yanımda olduğunuzu hissetmenin verdiği mutluluğu anlatabilecek bir kelime bulamıyorum gönül heybemde.

Yapmış olduğunuz her bir yorumu elimden geldiği ölçüde okumaya hassasiyet gösterdiğimi belirtmek isterim. Kıymetli yazarlarımızdan Sıla’nın güzel bakan yüreğinin bir bakıma ürünleri yapılan her bir analiz. Zira kendisinin bu alanda güzel işler arz edebileceğimi söylemesiyle başladı serüvenimiz. İlk etapta şükrânlarımı kıymetli Sıla’ ya, akabinde kıymetli okuyuculara ve son olarak da tüm PopzinGO ailesine arz ederim. İyi ki varsınız gönlü güzel insânlar iyi ki güzel bakan yüreğinizle tanışma fırsatı bulmuş oldum kısmen de olsa.

Kitapların dünyasında yolculuk yapmak, bambaşka bir gezegene taşınmak gibidir kimi zaman. Yeni şeyleri keşfetmenin heyecanı, mutluluğu ve şaşkınlığı her bir zerrenizde hissedilir; kimi zamansa sadece sığınılacak bir limandır, kitap. Anlaşılamama sancısı, insânların dünyasında yargılanma kaygısı, kendine doğru bir kaçış yolculuğu olarak sığınırız kitaplara.  Sayfalarına gözyaşlarınızın döküldüğü eserler kadar; bir an önce bitmesini istediğiniz eserler de bulabiliyoruz kitapların dünyasında. Tıpkı insânlar gibi, her bir kitap. İçindeki dünyanın başkarakteri olmadığımız ya da kendimizi yerine koymadan okuduğumuz pek az eser vardır. Kitapların dünyasına dâhil olunca bir insân, kolay kolay ayrılamaz dünyanın en kâdim, en sadık dostları hükmünde olan kitaplarından.

Kusura bakmayın efendim. Söz konusu kitaplar olunca ne söylesem, onları anlatma da eksik kalıyor. E haliyle de uzadıkça uzuyor lafazanlığımız. Affınıza sığınarak:

 

Feyizli okumalar dileriz efendim.

 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlar tarafından yayınlandığı ve Almanca aslından çevirisinin Regaib Minareci’ nin üstlendiği Ay Işığı Sokağı Stefan Zweig eserinin analizi başlıyor. Görüş, öneri ve eleştirilerinizi arz edebilme hassasiyeti inceliğiyle.

 

Bir durum hikâyesi yazarı olarak niteleyebileceğimiz Zweig, bu eserinde birbirinden farklı beş hikayecikle çıkıyor karşımıza. Her birinde insân psikolojisine derin yolculuk yapacağınız olaylar örgüsü karşılıyor sizi. Bazen bir saplantının ulaşabileceği son sınırlarda bulurken kendinizi; bazen fedakârlığın, sevginin zorlu sonuçlarıyla kalıyorsunuz karşı karşıya. Kimi zaman savaşın elim neticelerini canlandırırken yazar, betimleme noktasındaki ustalıkla; kimi zamansa sadece anlaşılamama duygusunun sancısına dikkat çekmiyor Zweig.

Dikkatimi çeken en önemli noktalardan biri, Zweig’ in karakterlerinin sonunu hep ölümle son bulması. Genellikle intihar eğilimi gösterebilecek, hastalıklı ruhlu insânlar seviyesinde göstermesi her karakteri. Yaşantısından bu denli ilhâm alan ve neredeyse insanın doğasına has duyguları en uç noktalarına kadar karakterde görmemizi sağlayan güçlü bir kalem diyebilirim.

 

Bunula birlikte Zweig’ in birçok eserini okumuş biri olarak, bazı duyguların anlatımı noktasında verdiği mesajlar, sorgulamayı gerektirdiğine inanıyorum. Ciddi bir analiz neticesinde acabalarla karşılaşabileceğiniz, tutarsızlık ve aşırılık olarak algılayabileceğiniz durumları da görebileceğinize inanıyorum.

Sonuç olarak Ay Işığı Sokağı Zweig’ in beş hikâyesinin yer aldığı ve bu hikâyeler de insâna has duyguları betimle sanatı noktasındaki ustalığıyla harmanlayıp arz ettiği bir eser.

Başka bir eserin analizinde görüşmek temennisiyle..

En güzele emanetsiniz efendim

 

 

 

106
like
116
love
0
haha
5
wow
1
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
OlupapatyaReha KarakayayellowredTriskacocuThe Qreyo Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Listeye ekledim .Elinize sağlık.

yellowred
Yazar

Zweig in en iyi kitabı satranç bence.

The Qreyo
Üye

zweig bir harika. teşekkürler

Sahra
Üye

Tam bir psikoloji yazarı. Tabi bende bazı durumlarda çok aşırıya kaçtığını düşünüyorum

Sevdasevda
Üye

İlginç bir yazar Zweig. Merak ediyorum sizi en çok hangi kitabı etkiledi?