Bu robot kovboy, inek ve boğalar tarafından insanların tekmelenmesi gibi durumları önlemek için çöp torbası sallayarak sığırları kontrol ediyor.

Nebraska büyükbaş hayvan tesisinde, işçilerinin zarar görmemesi için robot kullanımına karar verdi. Cins olarak büyük bir vücuda sahip olan sığırların dişileri yaklaşık  1500 ila 1800 kilo ağırlığındadır. Ve sadece bir hayvan değilde binlercesinin bir anda hareket ettiği düşünülünce çok zor olduğunu bir nebze anlayabiliriz. Daha önceden yaşanan kazalardan da ders alarak bu yola başvurdular.

Flock Free Şirketi tarafından yapılan 450 kg ağırlığındaki robot, kontrol odasından çalışanlar tarafından kontrol ediliyor. Etrafta dolaşan hayvanları, üzerinde yer alan kolları sallayarak sığırların istenilen tarafa yönlendirilmesini sağlıyor.

Robotlar, nükleer felaketlerin onarımında veya arama-kurtarma gibi zorlu ve tehlikeli çalışmalarda iyi bir çözüm olacak gibi gözüküyor. Robotların bu işleri devir alması insanlara büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Sığır çiftliğinde kullanılan basit bir robot sadece. Ancak çalışan işçilerin güvenliğini sağlıyor. Buda görevini yerine getirdiğinin kanıtı.

Ayrıca sığırlar robota saldırmaya kalksa dahi robot tamir edilebilir ya da yenisi alınabilir. Ancak bir insan zarar gördüğünde bunun tedavisi daha zor belkide olmayabilir. Bu yüzden çiftlik yöneticisi Brad Churchill ” Çalışanlarımın can güvenliği benim için bir numaralı öncelik. ” diyerek insanın değerine bir kez daha vurgu yapıyor.

Keyifli okumalar..

14
like
3
love
3
haha
2
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
beritan akdemirsemih09xdGizem BademGizemmecrin çakar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
beritan akdemir
Üye

Başka icat edecek bişey bulamamışlarmı

semih09xd
Üye

Yöntem güzel

Gizem Badem
Üye

Bilgilendirici. Teşekkürler

Gizemm
Üye

Tebrikler cok iyi bi yöntem

ecrin çakar
Üye

çalışanları için endişelenen ve onların can güvenliği için çözümler üreten işverenlerin sayısının evrensel anlamda çoğalması temennisiyle…