Cam tavan temel olarak ayrımcılık ve ön yargıyı anlatmada kullanılan bir metafordur. Kadın liderler ve potansiyel liderler üzerinde bir ön yargı gelişmesine yol açar. Bu ayrımcılık kendisini birçok anlamda gösterir ve birçok farklı sonuç doğurur. Bu ön yargı çok ince veya bariz bir şekilde işverenleri hatta ön yargının kendi mağdurlarını bile etkisi altına alabilir. Özellikle şirketlerin, politik yapıların karar alma durumlarında, kadınlara ve olası kadın lidere onların yeteneklerini geliştirmeleri, otorite kazanmaları ve öz güven kazanmaları konusunda ayrımcılık yaratır. 

Kadın yöneticilerin erkek yöneticilerden farklı olarak ve sadece kadın olmaları nedeniyle yaşadıkları onlara özgü sorunlar şöyle sıralanmaktadır: 

Çalışma yaşamında yer alan kadınlar aile hayatlarında; çalışan kadın ve ev kadını rollerinin çatışması, ev işleri, çocuk bakımı gibi sorunlarla baş etmeye çalıştıkları gibi, iş hayatlarında; işe alınma sürecinde, alacağı ücretin belirlenmesinde ve terfi sürecinde ayrımcı uygulamalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunlar sadece kadın olmaktan kaynaklanmakta, toplumsal cinsiyet rolleriyle kadına yüklenmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin yüklediği tüm görevleri gerçekleştirmek durumunda kalan kadınlar, iş gücü piyasasında sınırlı alanlarda çalışmak zorunda kalmakta, bu sınırlılıklar işverenlere kadın üzerinde tekel gücü sağlamakta ve bu güç kadına yönelik ayrımcılığın artmasına neden olmaktadır. Kadınların iş gücüne etkin katılımı, kadınları bireysel olarak güçlendireceği gibi devletlerin de atıl kalan önemli bir potansiyeli iş gücüne katılmış olacaktır. Bu nedenle devletin istihdam politikaları içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetmesi önemli ve gereklidir. Bu engeller kadınların önüne, üst yönetim kademelerinde yapılması gereken işleri başaramayacakları endişesiyle değil, sadece kadın oldukları için çıkarılmaktadır. Cam tavanı oluşturan engeller açık bir şekilde ortaya çıkmamakta, çoğu zaman toplumsal cinsiyet ayrımcılığının bir uzantısı olarak meşru ve doğal olarak gözüken uygulamaların arkasına gizlenmektedir. 

Kaynak: Saniye Dedeoğlu / Eşitlik mi? Ayrımcılık mı?’ Türkiye’de Sosyal Devlet, Cinsiyet Eşitliği Politikaları ve Kadın İstihdamı

8
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Koray Cömertİrem YanıkmustafayellowredKasim ekim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EfecanReis123
Üye

Emeğe saygı

İrem Yanık
Üye

Bir kadın olarak çok beğendim gerçekten tüm içtenliğimle söylüyorum emeğinize sağlık.

mustafa
Üye

Ön yargıyı yıkmak ve düşünceler için güzel bir yazı olmuş.

Triskacocu
Yazar

Emeğinize sağlık

halidbinvelid
Üye

fantastik