Öncelikle merhabalar sevgili Popzingiller… Bu yazıda sizlere zenginleşmemizi engelleyen, bizi fakirliğe sürükleyen en önemli sebeplerden birini açıklamaya çalışacağım. TV’de, radyolarda, gazetelerde kısaca her yerde muhakkak duymuşsunuzdur “enflasyon zirve yaptı, aralık ayı enflasyonu coştu, enflasyon cepleri yakıyor” gibi cümleleri.

Bu cümlelerde geçen o enflasyon aslında nedir? Bize neden böyle zarar verir? Enflasyonun arkasında Popzingil lobisi mi var? İşte bu soruların cevabını vermeye çalışacağım bu yazıda.

Öncelikle enflasyonun ne olduğu ile başlayalım; enflasyon, aslında cebimize giren para ile aldığımız ürün miktarının arasındaki değişimi tanımlayan bir kelimedir. Şöyle bir örnekle daha iyi anlamanızı sağlayacağım; Bugün cebinizdeki para 100 Lira ve bu parayla 2 elma alabiliyorsunuz, önümüzdeki ay ise aynı parayla bir elma alabiliyorsanız enflasyon %100 oranında artmış demektir.

Yani ürünün fiyatı iki katına çıkmış ve cebinizdeki parada ise artma olmamıştır. Enflasyon bu kadar basit bir şeydir, tabi sadece tanımı bu kadar basit. Enflasyonu etkileyen çok fazla etken bulunmaktadır. Bu durumu da kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; mazota zam yapıldığı vakit hem elma üreticisi, hem buğday üreticisi, hem de fasulye üretici bundan etkilenebiliyor.

Bu da tüm bu ürünlerin fiyatının artması demek oluyor. Yani bir zam dahi zincirleme bir etki yaratarak düzeni alt üst edebiliyor ve enflasyonu çok fazla yukarı çekebiliyor, işte enflasyon böyle karışık bir düşman!

Peki, enflasyonun etkilerini azaltmak için devletler neler yapar? Aslında yapabilecekleri çok bir şey yoktur, her zam ile birlikte maaşları da arttırarak bu dengeyi korumaya çalışır her devlet ancak bu dengeyi korumak imkânsız gibi bir şeydir. Bu sebepledir ki enflasyon hiçbir zaman eksilere veya sıfıra düşmez, daima enflasyon artar.

Bu konuda paranın değeri de çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; Dolar’ın düşmesi otomatik olarak ithal ürünlerin fiyatının düşmesine sebep olur, bu da enflasyonu düşürür. Anlayacağınız bu enflasyonun içinden ekonomi uzmanları bile çıkamıyor, ha olur da bir gün çıkarlar ve çözümünü bulurlarsa, işte o zaman herkes zenginleşir.

Böyle bir yazıda 2018 enflasyon oranları olmazsa eksik kalır elbette, işte size IMF’nin açıkladığı enflasyon oranları ve bu orana göre ülke sıralamaları; (Venezuela batıyor…)

  • 1) Venezuela; %13 Bin
  • 2) Güney Sudan; %104
  • 3) Sudan; %43
  • 4) Angola; %27
  • 16) TÜRKİYE; %11,5
  • 26) Azerbaycan; %26
  • 77) Brezilya; %3
  • 94) İngiltere; %2,7
  • 100) ABD; %2,5

Enflasyon haritasını aşağıda görebilirsiniz. Turuncu renk ne kadar koyuysa orada enflasyon daha yüksek, yeşil renkli yerlerde enflasyon düşük demektir. Gri bölgeler ise enflasyon ölçülmüyor anlamı taşır.

10
like
1
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Koray CömertEmre Can ÇelikMurat SiyliReha Karakayaali yunus önen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Venezuela’da 50 dolarla krallar gibi yaşa diye bir video izlemiştim.Allah bu enflasyon denilen canavarı bildiği gibi yapsın.:)

mehmetcan
Üye

Cidden Venezuela’nın para birimi çok değersizleşti. Doların bu kadar önemli olması da zaten her şeyi anlatıyor.

okan88
Yazar

Venezuela çok zor durumdaymış gerçekten. Bizim durumumuz da her geçen gün iyiye gider umarım.

Emre Can Çelik
Üye

Ne kadar doğru bir yazı olmuş umarım herşey umduğumuz gibi olur

Murat Siyli
Yazar

Kendimi bildim bileli ülkemizde enflasyon var